Asociácia zábavy a hier (AZAH) upozornila na ,,likvidačný pozmeňujúci návrh novely zákona o hazardných hrách, ktorý na aktuálnu schôdzu NR SR v tichosti predložili poslanci hnutia OĽaNO." Za následok bude mať celoplošný zákaz hazardu na Slovensku.

Súčasný zákon umožňuje mestám a obciam prijať na obmedzenie herní všeobecné záväzné nariadenia (VZN). Nimi je možné zakázať umiestnenie herní 200 metrov pochôdzkovou vzdialenosťou od škôl, školských zariadení, zariadení sociálnych služieb pre deti a mládež , liečební či ubytovaní mládeže.

Po novom sa má zákaz radikálne zmeniť

Výbor NR SR pre financie a rozpočet totiž schválil pozmeňujúci návrh. v praxi tak na Slovensku neumožní, s účinnosťou od novembra tohto roku, ďalšiu existenciu kamenných herní.  „Dvestometrová vzdialenosť sa zmenila na päťstometrovú, dokonca nie pochôdzkovou, ale vzdušnou čiarou. Na Slovensku teda v zásade neexistuje miesto, kde by bolo možné kamennú prevádzku herne za takýchto kritérií umiestniť. De facto zakážu hazard, bez akejkoľvek celospoločenskej diskusie, jediným nenápadným pozmeňujúcim návrhom. Budeme sa tváriť, že herne sú u nás naďalej legálne, akurát, že nebudú mať kde fungovať," hovorí Dominika Lukáčová, hovorkyňa Asociácie zábavy a hier.

e hraci
Neprehliadnite

Koronakríza tvrdo zasiahla šport, no e-športu výrazne pomohla

Novela zákona mala mať pôvodne iný charakter. Mala sa týkať podmienok petície, v prípade, že chce samospráva na svojom území herne zakázať . Podľa asociácie by už aj tento krok znamenal stratu akejkoľvek podnikateľskej istoty a slobody podnikania. Doterajšie nariadenia na zákaz hazardu takmer všetky zorganizovala iniciatíva „Zastavme hazard“. V úplnej likvidácii prevádzok im bránila zákonom stanovená petičná povinnosť. Práve tá ma však teraz zo zákona o hazarde vypadnúť.

„Ani zrušenie petície zrejme nestačí sympatizantom tejto iniciatívy v parlamente a preto sa tam v tichosti ocitol aj spomínaný likvidačný návrh. ZMOS len nedávno upozorňoval aký katastrofálny dopad na už aj tak kolabujúce rozpočty miest a obcí bude mať výpadok príjmu z hazardných hier, ak sa petícia vylúči. Vyzvali poslancov, aby takýto návrh nepodporili. Namiesto akceptovania ich racionálnej výzvy však došlo na presadenie návrhu iniciatívy Zastavme hazard, ktorá sa takéto konečné riešenie už roky pokúša pretláčať cez svojich poslancov.“ doplnila Lukáčová.

Regulačné opatrenia zo strany štátu mali za následok zníženie dostupnosti hazardu o viac než dve tretiny. Otázne je, či takéto opatrenia riešia aktuálny stav. Asociácia tvrdí, že práve tieto nariadenia vytvorili priestor pre nelegálny hazard. Finančná správa pravidelne bojuje so stovkami nelegálnych automatov. Asociácia sa obáva, že ak poslanci podporia koniec legálneho hazardu na Slovensku prostredníctvom takéhoto návrhu, čierny trh ho absolútne nahradí.