Poslednú cínovú baňu v Cornwalle na juhozápade Británie zavreli pred 20 rokmi z dôvodu klesajúcich cien cínu a nedostatku investícií. Okrem toho na konci 19. storočia objavili nové bohaté ložiská cína vo východnej Ázii a Južnej Amerike, kvôli čomu nebol viac anglický cín konkurencieschopným, pripomína portál CNN.

Po vnútrozemí a členitom pobreží kraja doteraz stojí viac ako dvetisíc opustených baní a skelety ťažobných konštrukcií. Mnohí baníci odišli za prácou do zámoria a región odvtedy upadá.

Podľa údajov EÚ je Cornwall druhým najchudobnejším regiónom severnej Európy, ktorí v porovnaní so zvyškom Británie trápi vyššia miera chudoby a bezdomovectva.

V súčasnosti sa oblasť spolieha hlavne na cestovný ruch, ktorý ťaží práve vďaka priemyselnej minulosti kraja. Každý rok navštívi Cornwall okolo 4,5 milióna návštevníkov a počet ľudí zaujímajúcich sa o históriu baní stále stúpa.

Etický cín

Globálna spotreba cínu sa v roku 2018 zvýšila o viac ako 2,5 percenta a prognózy predpokladajú ďalší rast. Opustené cornwallské cínové bane by

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa