Ruský vesmírny program hrá momentálne vo svete prvé husle. Odkedy Američania odstavili raketoplány, Rusi suplujú prakticky celé zásobovanie a logistiku Medzinárodnej vesmírnej stanice. V technologickom vývoji však idú ešte ďalej.

„Výstavba štartovacieho komplexu pre superťažké kozmické nosiče je plánovaná na roky 2022 – 2028,“ uviedol Rogozin v prezentácii určenej pre novinárov.

Šéf Roskosmosu tiež dodal, že technický komplex kozmodrómu Vostočnyj bude univerzálny a po svojom dokončení bude môcť byť využívaný na produkciu rakiet rôznych tried.

„Ak ho (Vostočnyj) porovnáme s Bajkonurom, kde sa každý štartovací komplex nachádza na obrovskom území, pričom vzdialenosť medzi nimi je až do 40 kilometrov, tu bude všetko kompaktné,“ dodal Rogozin. Začiatok letecko-konštrukčných testov ruskej superťažkej nosnej rakety je plánovaný na rok 2028.

Nový nosič, ktorý bude navrhnutý na základe nosnej rakety Sojuz 5 (nazývanej aj Irtyš), bude mať nosnosť 88 ton a na polárnu dráhu Zeme dokáže vyniesť 20-tonovú dopravnú loď s posádkou.

Rusku to podľa agentúry umožní vysielať k mesiacu pilotované misie, družice, pilotované nákladné a transportné lode, pristávacie a štartovacie lode a moduly mesačných orbitálnych staníc.

Kozmodróm Vostočnyj, ktorý sa nachádza v Amurskej oblasti susediacej s Čínou, má Rusku zaistiť, že nebude úplne odkázané na využívanie kozmodrómu Bajkonur.