Nočné vlaky od polovice 19. storočia fungovali ako jediný praktický a dostupný spôsob cestovania na dlhé vzdialenosti. V 20. storočí sa stali štandardom. Kvôli nedostatkom investícií a ubúdajúcemu počtu cestujúcich, ktorí postupne prechádzali na konkurenčné dopravné prostriedky, sa v rámci nočných vlakov robili výrazné škrty.

V celej Európe sa počet nočných vlakov za posledných vyše 50 rokov výrazne znížil. Svoj podiel na tom má obmedzená železničná infraštruktúra, vzostup autobusových služieb a súkromného vlastníctva áut, no najviac liberalizácia leteckých služieb a lowcostové aerolínie, ktoré nemajú problém predávať letenky za pár desiatok eur.

Portál Politico kladie vinu aj Európskej komisii, ktorá prišla s vysokými poplatkami za prístup na trať. Medzinárodná letecká doprava je na rozdiel od tej vlakovej tiež oslobodená od DPH a dane z paliva.

Cenovo nemali ako konkurovať, v zásade sa mohli nočné vlaky spoliehať hlavne na nostalgickú príťažlivosť a rokmi zidealizovanú romantickú predstavu o tomto druhu cestovania, pripomína analýza na portáli Railway Technology.

Študenti a ekologicky cítiaci

Výbor pre dopravu a cestovný ruch Európskeho parlamentu pred pár rokmi v správe s názvom „Osobné nočné vlaky v Európe: koniec linky?“ riešil finančnú, hospodársku, sociálnu aj environmentálnu životaschopnosť nočných vlakových služieb.

Hoci sa v nej píše, že nočné vlaky stále prispievajú k mobilite európskych občanov, je nepravdepodobné, že by sa tento dopravný segment stal znova niečím viac ako len pomenej využívanou možnosťou, ktorá prepraví malé percento z celkového počtu cestujúcich.

Správa z roku 2017 ďalej poukazuje, že najmä západná Európa, teda Španielsko, Portugalsko, Írsko, ale aj Veľká Británia, Nemecko (Deutsche Bahn) či Francúzsko (SNCF), obmedzila či znížila počet nočných vlakových spojov. Najväčší počet týchto liniek si zachováva Rusko a východná Európa s Rakúskom na čele, dodáva správa.

Podľa odpovedí jednotlivých vlakových spoločností tvorí jadro ich nočnej klientely kombinácia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa