Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyjadril v utorok znepokojenie v súvislosti s nedávnym pohybom ruských vojakov v okolí hraníc s Ukrajinou, informovala agentúra AFP.

Zavolal som prezidentovi (Volodymyrovi) Zelenskému a vyjadril vážne znepokojenie v súvislosti s vojenskými aktivitami Ruska na Ukrajine a v okolí a s pretrvávajúcim porušovaním prímeria," napísal Stoltenberg na Twitteri. NATO podľa jeho slov podporuje „zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny".

Ukrajinský prezident Zelenskyj v utorok Stoltenbergovi prostredníctvom Twitteru odkázal, že jeho krajina je pripravená zaviesť reformy svojej armády a obrany, no samotné reformy Rusko nezastavia. Členstvo Ukrajiny v NATO je podľa Zelenského jediným krokom k ukončeniu vojny na Donbase a vstup do Akčného plánu členstva (MAP) by bol pre Rusko jasný signál.

Zelenskyj zároveň uviedol, že požiadal členské štáty NATO o posilnenie vojenskej prítomnosti v čiernomorskej oblasti na zastrašenie Ruska, píše Reuters.

WA 27 archív Brussels - Na archívnej snímke z 22. februára 2021 šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell počúva otázku počas príchodu na zasadnutie  s ministrami zahraničných vecí členských krajín EÚ v Bruseli. Borrell vyzval v piatok 26. februára 2021 na spoločné úsilie na obnovenie jadrovej dohody medzi Iránom a svetovými mocnosťami, oficiálne známej ako Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA). FOTO TASR/AP

FILE - In this Monday, Feb. 22, 2021 file photo, European Union foreign policy chief
Neprehliadnite

Borrell: EÚ je vážne znepokojená pohybom ruských vojsk v blízkosti Ukrajiny

Kremeľ vyhlásil, že členstvo Ukrajiny v NATO by len „zhoršilo situáciu" na východe krajiny, kde prebieha konflikt.

Veľmi pochybujeme o tom, že toto Ukrajine pomôže vyriešiť jej domáce problémy," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Z nášho uhla pohľadu to situáciu len zhorší," uviedol.

Ukrajinský prezident Zelenskyj minulý štvrtok obvinil Moskvu zo sústreďovania vojakov na hraniciach s Ukrajinou. Solidaritu s Ukrajinou v tejto súvislosti prejavili aj Spojené štáty, Británia i Európska únia, pripomína AFP.

Pentagón minulý týždeň oznámil, že americké jednotky v Európe boli v súvislosti s vývojom situácie na východe Ukrajiny uvedené do stavu zvýšenej pohotovosti.

EBE 47 Brusel - Na snímke zľava  ukrajinský premiér Denis Šmyhaľ, šéf európskej diplomacie Josep Borell a  eurokomisár pre susedstvo a rozšírenie Olivér Várhelyi počas tlačovej konferencie po zasadnutí Asociačnej rady EÚ-Ukrajina na pôde Európskej únie v Bruseli 11. februára 2021. FOTO TASR/AP
Ukraine's Prime Minister Denys Shmyhal, left, speaks next to European Union foreign policy chief Josep Borrell, center, and European Commissioner for Neighbourhood and Enlargement Oliver Varhelyi during a
Neprehliadnite

Ukrajina žaluje Rusko za atentáty proti odporcom režimu

Kremeľ nedávny pohyb svojich jednotiek nepoprel. Uviedol však, že Moskva „nikoho neohrozuje", píše AFP.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok vyhlásil, že ak Západ rozmiestni svoje posily okolo Ukrajiny, Rusko prijme ďalšie opatrenia na zaistenie svojej bezpečnosti.

Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny vypukol v roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov a časti východoukrajinského Donbasu ovládli proruskí separatisti. Kyjev a západné štáty obviňujú Moskvu z poskytovania ozbrojenej podpory donbaským separatistom, čo Rusko popiera.