Severoatlantická aliancia podpísala dohodu o posilnení svojej podpory pre Ukrajinu v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Stalo sa tak len deň po tom, ako Kyjev v nedeľu uviedol, že má dôkazy o tom, že za minulotýždňovým atakom - ktorý vyradil z prevádzky vládne webové stránky - ​stála Moskva. Kremeľ to kategoricky poprel. Informovala o tom agentúra AFP.

Spolupracujú už roky

Dohoda okrem iného umožní Ukrajine prístup k platforme NATO s informáciami o škodlivých softvéroch.

„S Ukrajinou úspešne spolupracujeme už niekoľko rokov. Poskytujeme jej kľúčové spôsobilosti a vymieňame si znalosti. V rámci tejto dohody prehĺbime našu spoluprácu s Ukrajinou, aby sme ju podporili pri modernizácii informačných technológií a komunikačných služieb," uviedol v pondelok šéf Komunikačnej a informačnej agentúry NATO (NCI) Ludwig Decamps.

Vyhrážky hackerov

Ukrajina zaznamenala v noci na piatok rozsiahly kybernetický útok na webové stránky vládnych inštitúcií, na ktoré hackeri umiestnili výhražný text. Ten varoval (v ukrajinskom, ruskom a poľskom jazyku) návštevníkov webstránok, že ich údaje unikli a že sa majú „báť a očakávať to najhoršie".

Americký softvérový gigant Microsoft v nedeľu varoval, že kybernetický útok z minulého týždňa by sa mohol ukázať ako „deštruktívny" a ovplyvniť viac organizácií, ako sa pôvodne predpokladalo. Microsoft uviedol, že pokračuje v analýze malvéru, a varoval, že škodlivý kód môže spôsobiť nefunkčnosť celej vládnej digitálnej infraštruktúry.

Kybernetický útok
Neprehliadnite

Ukrajinské štátne inštitúcie zasiahol rozsiahly kybernetický útok