Albánsko rokuje so Severoatlantickou alianciou o vybudovaní námornej základne, ktorá by mala vzniknúť neďaleko druhého najväčšieho albánskeho mesta Durrës. Oznámil to v piatok albánsky premiér Edi Rama, ktorého citovala agentúra Reuters a z nej čerpala informácie TASR.

Iniciatíva albánskej strany

Námorná základňa by mala vzniknúť v prístave Porto Romano, ktorý sa buduje pri Durrëse. Po dokončení by malo ísť o najväčší prístav na jadranskom pobreží Albánska, ktorý bude rozdelený na komerčnú a vojenskú časť.

Námornú základňu v Porto Romano by malo spoločne vybudovať a spolufinancovať NATO a Albánsko. Rokovania o detailoch projektu, ktorý iniciovala albánska strana, však stále pokračujú.

„Čoskoro pôjdeme opäť do Bruselu, aby sme pokračovali v diskusiách o našom návrhu na zriadenie námornej základne NATO v novom prístave v Durrëse," povedal premiér Edi Rama na piatkovej tlačovej konferencii.

Na mori a vo vzduchu

Už v máji Rama oznámil, že ponúkol Severoatlantickej aliancii možnosť využívať námornú základňu Pashaliman ležiacu na juhu Albánska, ktorá bola vybudovaná ešte za čias Sovietskeho zväzu a mala by prejsť rozsiahlou rekonštrukciou.

NATO okrem toho pracuje na rekonštrukcii leteckej základne Kuçovë v strednom Albánsku, ktorá sa po dokončení prác stane podporným letiskom pre aliančné operácie. Albánsko je členom NATO od roku 2009.

Ďalšie dôležité správy

WA 8 archív Brusel - Na archívnej snímke zo 16. júna 2022 generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas tlačovej konferencie po stretnutí s ministrami obrany členských štátov NATO v Bruseli. Vojna na Ukrajine by mohla trvať celé roky, varoval generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. V rozhovore pre nedeľňajšie vydanie nemeckého denníka Bild zároveň opätovne vyzval západné krajiny, aby poskytovali Kyjevu podporu dlhodobo. FOTO TASR/AP 

NATO Secretary General Jens Stoltenberg speaks during a me
Neprehliadnite

NATO označilo Moskvu za hrozbu pre celú Európu aj Alianciu