Bývalý šéf politického plánovania NATO Fabrice Pothier uviedol, že NATO musí pre Ukrajinu urobiť oveľa viac, vrátane oveľa rýchlejšieho dodávania väčších zbraňových systémov bojujúcim Ukrajincom, píše Sky News.

„Je to možné a je to nevyhnutné, pretože si môžeme vybrať, či sa chceme zapojiť do veľmi dlhej opotrebovávacej vojny, pri ktorej celé mestá v Donbase a na východe Ukrajiny v podstate zmiznú zo zemského povrchu, alebo sa pokúsime pomôcť Zelenskému túto vojnu ukončiť za podmienok, ktoré sú pre neho a ukrajinský ľud prijateľné,“ povedal Pothier.

V súvislosti s tým, že Rusko po prvý raz priznalo že na Ukrajine utrpelo „značné“ vojenské straty, Pothier povedal, že to bolo nevyhnutné, pretože „mŕtvi ruskí vojaci sa musia vrátiť domov“.
„A potom je tu ešte Putinov naratív zbožšťovania násilia a obetí násilia, a jeho špeciálna operácia si vyžaduje špeciálne obete,“ vysvetlil Pothier s tým, že teraz Kremeľ pracuje na novom naratíve, že „áno, síce veľa vojakov zomiera, ale stojí to za to“.

Ďalšie dôležité správy

PK 38 Tallinn - Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg odpovedá na otázky novinárov počas spoločnej tlačovej konferencie s britským premiérom Borisom Johnsonom a estónskou premiérkou Kajou Kallasovou po ich rozhovoroch o ruskej invázii na Ukrajine na leteckej základni v Tallinne v utorok 1. marca 2022. FOTO TASR/AP

Jens Stoltenberg, Secretary General of NATO speaks during a joint press conference with Britain's Prime Minister Boris Johnson and Prime Minister of Estonia Kaja Kallas,
Neprehliadnite

Stoltenberg: Členovia NATO môžu Ukrajinu zásobovať zbraňami aj roky