The Guardian informoval, že NATO nie je viazané predchádzajúcimi záväzkami uzavretými s Moskvou a môže nasadiť svoje sily vo východnej Európe. Odkazujú sa tak na slová námestníka generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie Mircea Geoana.

Moskva útokom na Ukrajinu anulovala Zakladajúci akt vzťahov medzi NATO a Ruskom uzavretý v roku 1997 v Paríži.

Cieľom spomínaného aktu malo byť zlepšenie vzťahu medzi Ruskom a Alianciou. Zároveň sa obe strany dohodli, že budú pracovať na „zabránení potenciálne hroziacemu hromadeniu konvenčných síl v dohodnutých regiónoch Európy, vrátane strednej a východnej Európy“.

„Takže si myslím, že v skutočnosti tento zakladajúci akt v podstate nefunguje kvôli Rusku," uviedol Mircea Geoana a dodal, že Moskva fakticky porušila podmienky dohody z roku 1997.

„Teraz nemáme žiadne obmedzenia v posilňovaní prítomnosti na východnom krídle, ani v zabezpečovaní toho, že každý štvorcový meter územia NATO je chránený článkom 5 a našimi spojencami,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

WA 44 Luhanská oblasť - Ukrajinský vojak hladká mačku na frontovej línii v Luhanskej oblasti na východnej Ukrajiny vo štvrtok 27. januára 2022. Po tom, ako Rusko nazhromaždilo v blízkosti hraníc Ukrajiny tisíce vojakov, začali narastať obavy medzinárodného spoločenstva, že Moskva chystá inváziu do tejto bývalej sovietskej krajiny. Spojené štáty a ich spojenci Rusku pohrozili, že ak zaútočí na Ukrajinu, zavedú proti nemu tvrdé sankcie. Rusko poprelo, že plánuje napadnúť Ukrajinu. Žiada však od US
Neprehliadnite

Čo znamená séria ruských víťazstiev v Donbase? Vojenskí analytici sa v názoroch rozchádzajú