Americký prezident Joe Biden v pondelok upozornil, že NATO sa musí prispôsobiť novým výzvam zo strany Číny a Ruska, informovala agentúra AFP. Biden v pondelok pricestoval do sídla NATO v Bruseli, kde sa zúčastní na summite lídrov tejto organizácie.

Dôležité záujmy USA

Máme tu Rusko, ktoré nekoná spôsobom, ktorý by bolo v súlade s tým, v čo sme dúfali, a podobne aj Čína," povedal Biden počas stretnutia s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.

Prezident dodal, že NATO je „kriticky dôležité pre záujmy Spojených štátov" a aj ostatných členov.

Čaputová
Neprehliadnite

Summit NATO je v záujme obrany našich občanov, vyhlásila Čaputová

Šéf Bieleho domu zároveň zopakoval svoje vyjadrenie z nedeľňajšieho summitu G7, že záväzok vzájomnej obrany spojencov z NATO považuje za ,,svätú povinnosť". ,,Chcem, aby celá Európa vedela, že pre USA to platí," zdôraznil.

Biden tiež ocenil, že tohto roku 10 členských krajín NATO splní svoje záväzky o dvojpercentných rozpočtových výdavkoch na obranu a ďalšie krajiny smerujú k naplneniu tohto cieľa.

Zhoršené vzťahy s Ruskom

Stoltenberg v pondelok pred začiatkom summitu Aliancie upozornil na zhoršenie vzťahov s Ruskom a rastúci vplyv Číny. „Naše vzťahy s Ruskom sú na najnižšom bode od konca studenej vojny," povedal.

Takisto pripomenul, že lídri NATO sa na summite majú dohodnúť na iniciatíve NATO 2030, ktorej cieľom je posilniť spoločnú obranu, odolnosť a technologický pokrok Aliancie a „po prvý raz v dejinách NATO" pristúpiť ku klíme a bezpečnosti ako k dôležitej úlohe.