Európska komisia chce spolu s mnohými ďalšími členskými štátmi zakázať všetok dovoz ruskej ropy s cieľom odstrihnúť Kremľu tok peňazí a vyvinúť na ruského prezidenta Vladimira Putina tlak, aby ukončil inváziu na Ukrajine. No maďarský premiér Viktor Orbán tvrdí, že hospodárstvo jeho krajiny by výrazne utrpelo, keby došlo k zastavaniu dodávok, píše portál Politico.

Orbán už takmer mesiac zdržiava plán, ktorého cieľom je udrieť na Putinov ropný priemysel sankciami EÚ.

Šanca, že dôjde k rýchlemu vyriešeniu patovej situácie s Orbánom, je podľa Politica nízka. Aj napriek tomu pracujú diplomati a činitelia z Bruselu na spôsoboch, ako ho prehovoriť, pričom zopár ich dokonca tajne dúfa, že budú schopní dospieť k dohode ešte pred pondelkovým zasadnutím Európskej rady.

Politico prišlo so zoznamom možností, ktoré sa v uplynulých týždňoch načrtli s cieľom dospieť s Orbánom ku kompromisu.

Viac času

Orbánova vláda sa v minulosti vyjadrila, že Maďarsko bude potrebovať päť rokov na to, aby prispôsobilo svoje energetické systému životu bez ruskej ropy. Pôvodný plán Európskej komisie v oblasti sankcií zo 4. mája predpokladal, že väčšina členských štátov zavedie zákaz do konca tohto roka, pričom vnútrozemské krajiny Maďarsko a Slovensko by na zosúladenie dostali jeden rok navyše.

Keď Orbán túto ponuku odmietol, tak prišla Komisia s ďalšou: Maďarsko bude mať čas do konca roka 2024. No ani táto ponuka si v Budapešti nezískala podporu.

V uplynulých dňoch sa diskusie vrátili k myšlienke predĺženia prechodného obdobia pre Maďarsko.

Viac peňazí

Niektorí diplomati sú už frustrovaní z toho, že Maďarsko navyšuje svoje požiadavky v oblasti kompenzácie.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó 12. mája naznačil, že prispôsobiť maďarskú infraštruktúru v oblasti plynovodov a rafinérií neruskému palivu by jeho krajinu stálo okolo 700 miliónov eur.

O štyri dni neskôr sa táto čiastka nafúkla na 15 až 18 miliárd eur. Podľa ministra by bola táto suma použitá na „úplnú modernizáciu energetickej štruktúry Maďarska“ a vyrovnávanie sa s rastúcimi cenami.

EÚ na investície do infraštruktúry vyčlenila pre krajiny najviac zasiahnuté končiacou sa závislosťou od ruských fosílnych palív 2 miliardy eur.

Aj keby došlo k dohode, Maďarsko čelí problému, pokiaľ ide o vyplatenie týchto peňazí, keďže to bude pravdepodobne závisieť od toho, ako sa Orbánova vláda popasuje s korupciou a znovuzavedením demokratických kontrolných mechanizmov.

Ďalší postup bez Orbána

Maďari tento mesiac nahnevali ostatné členské štáty, keď požadovali úplné vyňatie zo zákazu, píše Politico.

Írsky premiér Micheál Martin však počas svojho prejavu v Davose naznačil, že EÚ možno bude v budúcnosti potrebovať postupovať v oblasti sankcií bez jednomyseľnej podpory všetkých 27 členov. Diplomati zatiaľ tieto myšlienke odolávajú.

Ak by 26 krajín zakázalo ruskú ropu bez súhlasu Maďarska, tak by došlo k veľmi verejnému poškodeniu myšlienky európskej jednoty, na ktorej si európski lídri zakladajú. Skutočnosť, že sa o tom v súčasnosti otvorene diskutuje naznačuje, akou kontroverznou témou sa diskusia o sankciách stala.

Ďalší postup bez ropy

Ďalšou možnosťou je pozastaviť rokovania o zákaze ropy a snažiť sa pretlačiť zvyšok šiesteho balíka sankcií EÚ voči Rusku. Išlo by o sankcie namierené proti najväčšej ruskej banke Sberbank, jedincom napojeným na Moskvu a propagandistickým médiám.

Veľkou nevýhodou tohto prístupu je, že by predstavoval vážnu porážku dôveryhodnosti EÚ. Keď predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová navrhla „úplný zákaz“ ruskej ropy, tak sa vyjadrila, že takýto krok bude ťažký, no musí sa urobiť. Akýkoľvek menší krok by sa vnímal ako známka kolektívnej slabosti bloku.

Čiastočný zákaz

Ďalšou potenciálnou možnosťou je, že dovozy ruskej ropy prostredníctvom ropovodov by pokračovali. Von der Leyenová pôvodne chcela, aby došlo k zákazu všetkých dovozov – ropovodmi či po mori.

No keby sa sankcie vzťahovali iba na dodávky po mori, umožnilo by to Maďarsku aj naďalej čerpať ruskú ropu prostredníctvom existujúcich ropovodných trás. O niečo takéto už Orbánov tím v minulosti žiadal.

Politickou otázkou však podľa Politica ostáva, akí ochotní budú ostatní lídri EÚ prenechať Orbánovi takéto zrejmé víťazstvo.

Summit EÚ

Francúzske predsedníctvo Rady EÚ, niektorí diplomati a predseda Európskej rady Charles Michel si myslia, že k dohode by mohlo dôjsť ešte pred summitom lídrov EÚ, ktorý začína v pondelok 30. mája. Diplomati majú v piatok a nedeľu na programe ďalšie rokovania a ak bude politická ochota, tak je možné všetko, konštatuje Politico.

Mnoho ďalších činiteľov vrátane von der Leyenovej pochybuje o vyhliadkach na úspech.

Podľa portálu Politico znela von der Leyenová značne skľúčene, keď sa pre portál začiatkom týždňa vyjadrila, že neočakáva, že do summitu dôjde k vyriešeniu situácie. Sám Orbán sa vyjadril, že sa v pondelok a utorok počas summitu lídrov EÚ sa o sankciách so svojimi kolegami baviť nechce.

Ďalšie dôležité články

PREČO VIKTOR ORBÁN NEPOVIE, ŽE SA MÝLIL?
Spýtala sa maďarského premiéra verejne herečka Vica Kerekes.
Neprehliadnite

Orbán odmieta na summite Európskej únie diskutovať o ropnom embargu