Nasajte letné lúče, kým sa dá - do Európy naplno mieri ruská zima, píše portál Politico v článku s názvom Posledné európske leto pred ruskou zimou.

Hoci boje zúria na Ukrajine, vojna sa už prejavuje na celom kontinente v podobe rastúcich cien potravín, strachu z nedostatku plynu či obáv o ekonomiku. A keďže ruský prezident Vladimir Putin demonštruje svoju pripravenosť použiť potraviny, palivo a hnojivá ako vojnové zbrane proti západným demokraciám, ktoré vyzbrojujú Ukrajinu a sankcionujú Moskvu, veci sa môžu rapídne zhoršiť, upozornil Politico.

Ťažké ruské zimy

„Boli to ťažké ruské zimy, ktoré zastavili Napoleona. Boli to ťažké ruské zimy, ktoré v roku 1941 zastavili Hitlera. Teraz je (Putinovou) myšlienkou, aby bola zima krutá v Európe," vysvetlil Ivan Krastev, analytik z think tanku Centrum pre liberálne stratégie.

Ako sa vojna vlečie, alebo dokonca zúrivo eskaluje, odborníci predpovedajú, že európske vlády sa dostanú pod tlak chudobnejších, hladnejších a uzimených voličov. Ak sa k tomu pridá možný prudký prílev utečencov v dôsledku globálnej potravinovej krízy, vlny horúčav, ktoré vysúšajú niektoré časti európskej poľnohospodárskej pôdy, riziko nových nákaz covidom a narušené dodávateľské reťazce, tak niet divu, že sa ľudia pýtajú, ako dlho budú západné vlády schopné zachovať si svoju jednotu a rozhodnosť, píše Politico.

„Uvidíte oveľa väčší tlak na Európanov, aby povedali: ihneď zastavme vojnu,“ konštatoval Krastev.

Prieskum

Prieskum z tohtoročnej jari, ktorý si objednal Európsky parlament, ukázal, že takmer 60 percent občanov EÚ nie je pripravených čeliť zvyšovaniu cien potravín alebo energií. Približne 59 percent respondentov súhlasilo s tým, že „európske hodnoty ako sloboda a demokracia musia byť prioritou, aj keď to má vplyv na ceny a životné náklady“. Podpora týchto hodnôt bola najvyššia medzi finančne zabezpečenými ľuďmi. Klesla pod 50 percent medzi tými, ktorí mali občas alebo pravidelne problémy s platením účtov.

Protesty

„Môže sa to skončiť tak, že veľa ľudí bude vážne znevýhodnených a určité množstvo ľudí v uliciach bude protestovať proti strate zamestnania alebo hádzať kamene do politikov počas protestov,“ upozornil Tim Benton z think tanku Chatham House.

Alexandr Gabujev z think tanku Carnegie považuje riziko, že Putin úplne odstaví plyn pre EÚ, za „veľmi pravdepodobné“. Šéf Kremľa podľa neho dúfa, že Európa bude dejiskom politických protestov, čím sa jednota v podpore Ukrajiny rozpadne.

Najhorší scenár

Najhorším scenárom z európskej perspektívy je ten, že potravinová kríza spustí novú vlnu masovej migrácie, čím sa vytvorí ďalší tlak na politické systémy.

Analytici vrátane šéfa Svetového potravinového programu Davida Beasleyho poukazujú na paralely medzi súčasnosťou a nepokojmi v súvislosti s cenami chleba, ktoré predchádzali tzv. arabskej jari v roku 2011.

„Putinov plán vyhladovania je určený na generovanie utečencov zo severnej Afriky a Blízkeho východu, z oblastí, ktoré zvyčajne živí Ukrajina. To by vyvolalo nestabilitu,“ varoval začiatkom tohto mesiaca historik z Univerzity v Yale Timothy Snyder.

Ďalší prieskum

Podľa servera Politico možno konštatovať, že ruská ofenzíva v oblasti potravín a palív spôsobí politikom, ktorí držia líniu v prípade Ukrajiny, ťažké časy.

Ešte predtým, ako sa inflácia začala prejavovať, prieskum v desiatich krajinách EÚ, ktorý uskutočnil začiatkom júla think tank Európska rada pre zahraničné vzťahy, naznačil, že Európania sú rozdelení v tom, ako pokračovať.

Celkovo 35 percent respondentov uprednostnilo okamžitý mier, a to aj za cenu, že by Ukrajina musela urobiť ústupky. Porážku Ruska ako jedinú cestu k mieru preferovalo 22 percent respondentov.

Jesť či kúriť?

Pre mnohých Európanov nebude zníženie spotreby voľbou, pretože rastúce ceny ich prinútia vyberať si medzi jedlom a vykurovaním svojich domovov. V Belgicku vzrástli účty za energie v porovnaní s májom 2021 najrýchlejšie v EÚ - o 65,5 percenta. Čiastočne aj v dôsledku toho sa ľudia uchyľujú k potravinovým bankám na „bezprecedentnej“ úrovni, tvrdí Jozef Mottar, koordinátor belgickej Federácia potravinových bánk.

Odkaz pre politikov

Beata Javorcíková, hlavná ekonómka Európskej banky pre obnovu a rozvoj, považuje za nevyhnutné, aby politici „tlmili účinky pre najmenej majetných". Nielen jednoducho spustiť plošné opatrenia, ktoré majú pomôcť všetkým rovnako, ako je napríklad zníženie DPH na potraviny alebo palivo, pretože z dlhodobého hľadiska by to podľa jej názoru mohlo nahromadiť štátny dlh.

Zmena životného štýlu

To znamená, že len málokto prekoná nasledujúce mesiace a roky bez toho, aby urobil zmeny vo svojom životnom štýle, predpovedá Politico.

„Veľkým problémom, či už v oblasti potravín alebo paliva, v európskej sfére je to, že nikto dostatočne nepremýšľa o zmenách na strane dopytu alebo o úpravách správania spotrebiteľov," povedal Tim Benton. Očakáva, že kríza potrvá viac rokov.

Ak má byť Putinov útok zvládnutý, Európania sa pravdepodobne budú musieť naučiť menej cestovať, stravovať sa šetrnejšie a obliekať si sveter navyše namiesto toho, aby krútili termostatom. Keď už raz ruská zima príde, tak bude zrejme pokračovať, dodal server Politico.

Ďalšie dôležité správy

PK 19 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz sa prihovára poslancom Spolkového snemu (Bundestag) počas rokovania nemeckého parlamentu v Berlíne 6. júla 2022. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz answers to questions of lawmaker during a session of the parliament Bundestag in Berlin, Germany, Wednesday, July 6, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Nemci začínajú rátať s tým, že im v zime bude zima. Kancelár Scholz medzitým zahmlieva