Nárast vývozu lacnej ruskej ropy do Číny a ďalších ázijských krajín ohrozuje jej iránsky export. Ten po ruskej invázii na Ukrajinu prudko klesol, pretože Peking uprednostňuje lacnejší ruský variant. Teherán hľadá odbyt najmenej pre 40 miliónov barelov ropy uskladnených na tankeroch na mori v Ázii. Informuje o tom agentúra Reuters.

Počet kotviacich tankerov stúpa

Podľa údajov prepravcov kotvilo v polovici mája v blízkosti Singapuru asi 20 plavidiel s iránskou ropou. Niektoré tankery kotvia od februára, ale ich počet rýchlo stúpa od apríla, kedy zamierila na východ ďalšia ruská ropa, uvádzajú zdroje z námornej dopravy. Analytická spoločnosť Kpler odhaduje, že množstvo iránskej ropy v plávajúcich zásobníkoch blízko Singapuru vzrástlo v polovici mája na 37 miliónov barelov z 22 miliónov barelov na začiatku apríla.

Americké a európske sankcie uvalené na Rusko za jeho vpád na Ukrajinu z 24. februára Moskvu prinútili nasmerovať viac ropy na východ, čo vyhovuje Číne. Zároveň sa tým znížil dopyt po rope z Iránu a Venezuely, na ktoré sa taktiež vzťahujú západné sankcie. Spojené štáty zakázali dovoz ruskej ropy krátko po začiatku invázie, zatiaľ čo Európska únia zvažuje postupné embargo, ktoré vytlačí do Ázie ďalšiu ruskú ropu.

Irán, ktorého ropný priemysel sa roky stretával s americkými sankciami uvalenými na Teherán za jeho jadrový program, na Čínu sa ako na odberateľov svojej ropy dlho spoliehal. Pomáhali mu udržať ekonomiku nad vodou.

Vývoz z Iránu klesol

Vývoz ropy z Iránu do Číny sa v marci podľa údajov a prepočtov analytikov odhadoval na 700 000 až 900 000 barelov denne. Podľa generálneho riaditeľa pre Blízky východ z poradenskej spoločnosti FGE Ímána Naserího sa však odhaduje, že v apríli tento vývoz klesol o 200 000 až 250 000 barelov denne, čo naznačuje pokles o štvrtinu alebo tretinu.

„Rusko môže presunúť takmer polovicu svojho exportu do juhovýchodnej Ázie, najmä do Číny," povedal člen predstavenstva Iránskej únie vývozcov ropy, plynu a petrochemických produktov v Teheráne Hamíd Hoseiní. „A to je potenciálne obrovská hrozba pre export ropy z Iránu," dodal.

Do Číny prúdi viac ruskej ropy aj napriek tomu, že dopyt ovplyvnili prísne uzávery zavádzané v Číne kvôli šíreniu choroby covid-19, uvádzajú analytici spoločnosti Kpler.

Rusko a Irán si konkurujú

Podľa zdrojov agentúry Reuters sú Irán a Rusko, hoci si konkurujú, v posledných týždňoch v úzkom kontakte a diskutujú o tom, ako obchodovať s ropou v rámci sankcií. Podľa jedného zdroja sa ruská strana chcela dozvedieť, ako Irán riadil dopravu, obchod a bankovníctvo. Podľa zdroja obe strany tiež diskutovali o vytvorení spoločných firiem, bánk a fondov.

Nákupy ruskej ropy medzitým prudko zvyšuje aj India. Podľa údajov spoločnosti Kpler Dillí dovezie z Ruska za tri mesiace do začiatku júna viac ako 30 miliónov barelov, čo je viac ako dvojnásobok objemu dovezeného za celý rok 2021.

Ďalšie dôležité správy

Líder strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík reaguje počas volebnej noci vo volebnej centrále strany v Bratislave 1. marca 2020. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Sulík chce navrhnúť, aby sa avizovaná daň z ropy použila na zníženie iných daní