Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová pricestovala v utorok na Taiwan aj napriek vyhrážkam Číny pred „vážnymi dôsledkami“ takejto návštevy. TASR o tom informuje na základe správ agentúry AP a denníka Financial Times.

Čína to označila ako „extrémne nebezpečné“ kroky Spojených štátov na Taiwane a čínske ministerstvo obrany preto plánuje spustiť „cielené vojenské operácie“.

Pelosiovej lietadlo pristálo v taiwanskej metropole Tchaj-pej neskoro večer miestneho času. Šéfka dolnej komory amerického Kongresu sa tak stala najvyššie postavenou predstaviteľkou Spojených štátov na návšteve tohto samosprávneho ostrova za 25 rokov.

Čína to vníma ako provokáciu

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať. V posledných dňoch Peking čoraz dôraznejšie varoval Washington, aby sa „nezahrával s ohňom“. Správy o plánoch americkej političky vyvolali zvýšené napätie medzi oboma veľmocami.

Peking vníma cesty zahraničných predstaviteľov na Taiwan ako prejav uznania nezávislosti ostrova. Pelosiovej cestu preto vníma ako provokáciu, za ktorú USA „zaplatia“. Washington sa snažil Peking uistiť, že politika Spojených štátov voči Taiwanu sa nijako nemení.

Čína spustí cielené vojenské operácie

Čína v utorok kritizovala „extrémne nebezpečné“ kroky Spojených štátov na Taiwane. Čínske ministerstvo obrany preto plánuje spustiť „cielené vojenské operácie“. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

„Spojené štáty... neustále prekrúcajú, zahmlievajú a vypúšťajú princíp 'jednej Číny',“ uviedol čínsky rezort diplomacie po tom, ako Pelosiovej lietadlo pristálo v taiwanskej metropole Tchaj-pej. „Tieto kroky sú mimoriadne nebezpečné, ako hra s ohňom. Tí, ktorí sa hrajú s ohňom, pri ňom zahynú,“ dodalo ministerstvo.

Čínsky rezort obrany v reakcii na návštevu uviedol, že spustí „cielené vojenské akcie“.

„Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (ČĽOA) je v stave najvyššej pohotovosti a spustí sériu cielených vojenských operácií, aby bránila národnú suverenitu i územnú celistvosť (Číny) a zmarila vonkajšie zasahovanie a separatistické pokusy o 'nezávislosť Taiwanu',“ povedal hovorca čínskeho ministerstva obrany.

Nevylučuje vojenskú silu voči ostrovu

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia a nevylučuje ani použitie vojenskej sily voči fakticky nezávislému ostrovu. Tchaj-pej však dlhodobo tvrdí, že je odhodlaný pevne si brániť slobodu, demokraciu a bezpečnosť.

Pelosiová je najvyššie postavenou predstaviteľkou Spojených štátov na návšteve tohto samosprávneho ostrova za uplynulých 25 rokov. Cesty zahraničných predstaviteľov na Taiwan vníma Peking ako prejav uznania nezávislosti ostrova.

Prelietavali stíhačky

Čínske štátne médiá krátko pred príletom Pelosiovej s delegáciou na Taiwan priniesli správu o tom, že čínske stíhačky „prelietajú cez Taiwanský prieliv“. Bližšie detaily neposkytli, informovala agentúra AFP.

USA predtým podľa agentúry Reuters oznámili, že východne od Taiwanu premiestnili štyri vojenské plavidlá vrátane lietadlovej lode.

Ďalšie dôležité správy

JB 19 Washington - Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová počas brífingu po eskalácii napätia medzi USA a Iránom v americkom Kongrese vo Washingtone 9. januára 2020. Snemovňa reprezentantov Spojených štátov bude vo štvrtok hlasovať o rezolúcii, ktorej cieľom je obmedziť vojenské opatrenia prezidenta Donalda Trumpa týkajúce sa Iránu po tom, ako Trump nariadil zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního. Oznámila to predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pel
Neprehliadnite

Pelosiová spôsobila ohlásenou návštevou Taiwanu rozruch. Čína zúri, Rusko pení