Sedem mesiacov po ruskej invázii na Ukrajinu čelíme vážnemu paradoxu vzhľadom na skutočnosť, že situácia na ukrajinskom fronte sa pre jednotky ruského prezidenta Vladimira Putina vyvíja od desiatich k piatim. Napriek tomu si však šéf Kremľa zachováva doma značnú popularitu, píše Bloomberg.

Paranoidná mentalita

Čo však v skutočnosti znamená ohromná popularita v krajine s prakticky neexistujúcou politickou opozíciou, zanedbateľnou slobodou tlače a paranoidnou mentalitou? 

Jasno v tom celkom nemajú ani odborníci ako šéf Levadovho centra v Moskve, či Andrej Kolesnikov z moskovského centra Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier (CEIP). Podľa nich ruský ľud prijal Putinovo vyhlásenie, že Moskva anektuje štyri územia na Ukrajine váhavo, ale v zásade kladne.  

Kolesnikov v súvislosti s vyhlásením ruského prezidenta hovorí o dvojakej motivácii. Volebnej a vojenskej. Tá volebná mala vyvolať radosť z toho, že Rusko dobylo späť otcovizeň, a tá vojenská mala podporiť tú vojenskú. Nijaké nadšenie však nevypuklo. Jediné, k čomu podľa neho došlo, je krvavý kúpeľ.  

Napätá klíma

Podľa Volkova sa spoločenská klíma v Rusku po mobilizácii zhruba 300-tisíc záložníkov stala napätejšou, preto i keď oficiálne podpora Putina a vojny klesne len mierne, nedôvera voči režimu sa zvýši. 

Údaje v septembrovom prieskume o postoji Ruska k vojne naznačujú od invázie určitú zmenu. Počet tých, ktorí ju „určite“ alebo „väčšinou“ podporujú, klesol z 81 na 75 percent. Počet tých, ktorí ju väčšinou alebo rozhodne nepodporujú, vzrástol zo 14 na 20 percent, čo je však aj tak prevažná väčšina.

Ďalšie dôležité správy

juhokórejské námorníctvo vojenské cvièenie cie¾ obrana ponorky zvýšené napätie potopenie juhokórejská vojnová loï severokórejské torpédo
Neprehliadnite

Putin skúša preveriť pripravenosť Západu, jadrový konvoj smeruje k ukrajinským hraniciam