Napriek rastúcej nezamestnanosti je v niektorých odvetviach pre české firmy naďalej nemožné obsadiť voľné miesta. „Odhadujeme, že zamestnávatelia potrebujú obsadiť približne 400-tisíc až 450-tisíc pracovných miest bez ohľadu na vzdelanie, kvalifikáciu či odbor. Z toho približne 15 až 20 percent pripadá iba na stavebníctvo. To znamená, že len v stavebníctve chýba 60-tisíc až 90-tisíc zamestnancov so zodpovedajúcou kvalifikáciou," citoval hovorcu Hospodárskej komory ČR Miroslava Dira server iDNES.cz.

Na snímke zamestnanci automobilky Volkswagen Slovakia a.s. odchádzajú z práce po obnovení výroby v Bratislave 20. apríla 2020. Bratislavský Volkswagen od pondelka po niekoľkotýždňovej prestávke čiastočne obnovil výrobu automobilov. Bratislavský závod rozbehol v jednozmennej prevádzke za prísnych opatrení jeden zo segmentov vyrábajúcich SUV vozidlá. Firma prerušila výrobu 17. marca 2020 pre aktuálnu krízovú situáciu v súvislosti s novým koronavírusom. Automobilka sa rozhodla prerušiť výrobu aj z
Neprehliadnite

Volkswagen v Bratislave zamestná stovku nových ľudí. Má na to dobré dôvody

Podľa Dira chcú podniky voľné miesta zaplniť domácimi pracovnými silami, keďže nábor zo zahraničia je drahý, zdĺhavý a administratívne náročný. „Na trhu práce je však dlhodobo nedostatok pracovnej sily s kvalifikáciou, ktorú zamestnávatelia vyžadujú. Zamestnávateľom tak nezostáva nič iné než hľadať pracovnú silu aj v cudzine," dodal Diro.

Podľa Hospodárskej komory ČR ide o štrukturálny problém. Ľudia z odborov postihnutých pandémiou nemajú napríklad potrebnú kvalifikáciu, aby sa o voľné miesta uchádzali. Navyše, väčšina verí, že sa neskôr k svojim odborom vrátia. Podnikom chýbajú najmä technicky orientovaní pracovníci, ako sú obrábači kovov alebo robotníci v strojárstve. Firmy zháňajú aj remeselníkov, ako sú truhlári, tesári, štukatéri či podlahári. Záujem je aj o krajčírky, pekárov a ďalších.

Na snímke protestujúci s transparentom počas zhromaždenia Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska na podporu cestovného ruchu pred Úradom vlády SR v Bratislave 16. septembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Pracovných miest ubúda, menej je aj ľudí, ktorí by bez váhania pracovali

Situáciu ešte viac komplikuje pandémia nového koronavírusu. „Migrácia cudzincov z tretích krajín je v súčasnosti z dôvodu pandémie výrazne obmedzená," povedal hovorca ministerstva vnútra Ondřej Krátoška. V roku 2019 evidovalo ministerstvo vnútra 39 055 žiadostí o zamestnanecké karty, minulý rok ich bolo iba 24 188. Za prvé dva mesiace tohto roka ich počet dosiahol 4 555. Ak by to išlo ďalej týmto tempom, tak na predcovidovú úroveň sa čísla v tomto roku nedostanú.