Skôr kritiku než uznanie za pokus o výzvu priamo na svojej róbe si vyslúžila americká demokratická kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová.

Na elitný charitatívny galavečer v New Yorku s názvom 2021 Met Gala, kde vstupenka stojí 30-tisíc dolárov, si obliekla šaty s obrovským nápisom „Tax the Rich“ – Zdaňte bohatých – a v menšom písme sa to isté zopakovalo na jej kabelke. Chcela tak podporiť iniciatívu demokratov, aby bohatí platili o niečo viac na daniach.

Portál theconversation.com uvádza, že podľa plánu demokratov treba zaviesť trojpercentný daňový príplatok na príjmy nad päť miliónov dolárov.

Ako je to so zmenami v daňovom systéme Spojených štátov:
  • Už od zvolenia demokratického kandidáta Joa Bidena za prezidenta vlani na jeseň sa hovorí o zvyšovaní daní.
  • Konkrétne má ísť o progresívnu daňovú politiku – bohatí Američania by zaplatili väčšiu časť svojho príjmu ako chudobnejší.
  • V súčasnosti prakticky všetky príjmové skupiny platia na daniach zhruba 28 percent svojho príjmu, okrem 400 najbohatších Američanov, z ktorých každý vlastní majetok v hodnote viac ako dve miliardy dolárov a platí dane okolo 25 percent.
  • Okrem príjmov bohatých ľudí majú vyššie dane postihnúť aj investorov do ETF fondov.

Newyorská kongresmanka A. Ocasio-Cortezová (rada sa prezentuje pod skratkou AOC) sa tiež už dlhšie zasadzuje za prerozdelenie bohatstva v krajine.

Pokrytecké gesto

Jej kritici však krok na udalosti 2021 Met Gala náležite ohodnotili ako pokrytecký a bezvýznamný, niektorí podľa webu telegraph.co.uk hovorili o podvode či nalievaní si „socialistického šampanského“.

Herec Michael Rapaport sa vyjadril, že jej šaty nepatrili na najelitnejšiu udalosť v USA. „AOC bude čoskoro bohatá a skončí s politikou, to zaručene.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa