Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová v nedeľu odsúdila útoky Azerbajdžanu na Arménsko, pričom ich označila za „protiprávne". Pohraničné boje, ktoré medzi týmito krajinami vypukli v utorok, si už vyžiadali 215 obetí.

Azerbajdžan sa kriticky vyjadril k návšteve Pelosiovej

Pelosiová, ktorá v sobotu pricestovala na návštevu Arménska, označila za iniciátora konfliktu Azerbajdžan. Dodala, že boje „ohrozujú šance na potrebnú mierovú dohodu". Útoky zároveň označila za „napadnutie arménskej zvrchovanosti".

Baku v reakcii na Pelosiovej vyjadrenia uviedlo, že predsedníčka Snemovne reprezentantov ohrozuje mier na Kaukaze a jej výroky zároveň označilo za „arménsku propagandu".

Pelosiová je najvyššou predstaviteľkou USA, ktorá pricestovala do Arménska od vyhlásenia jeho nezávislosti od Sovietskeho zväzu v roku 1991. Jej trojdňová návšteva „zohrá významnú úlohu pri zaistení našej bezpečnosti", povedal novinárom pred jej príchodom predseda arménskeho parlamentu Alen Simonjan.

Boje znemožňujú možnosť dialógu

Boje, ktoré vypukli v noci na utorok a ukončili sa vo štvrtok, ohrozili mierové rokovania medzi Arménskom a Azerbajdžanom, krajinami, ktoré už desaťročia sužujú územné spory.

Najnovšie ťažké boje medzi medzi oboma postsovietskymi štátmi predstavovali najhoršiu vojenskú eskaláciu od druhej vojny o Náhorný Karabach z jesene 2020, počas ktorej zahynulo viac ako 6 500 ľudí.

Ďalšie dôležité správy

Pri výbuchu v obchodnom centre zahynula najmenej jedna osoba
Neprehliadnite

Európska únia je vo svojom postoji k arménsko-azerbajdžanskému konfliktu zdržanlivá