Dánska spoločnosť A.P. Moller-Maersk, ktorá je svetovo najväčším kontajnerovým prepravcom po mori, má vďaka rastu záujmu o nákladnú dopravu za štvrťrok rekordný čistý zisk 2,7 miliardy dolárov. To je medziročne trinásťkrát viac a takmer rovnako ako za celý minulý rok poznačený pandémiou. Firma so sídlom v Kodani to uviedla vo svojom oznámení a dodala, že očakáva rovnako silný dopyt po celý tento rok.

V rovnakom období vlani predstavoval čistý zisk Maersk 200 miliónov dolárov. Za celý rok 2020 sa vyšplhal na 2,96 miliardy dolárov. Firma už koncom apríla uviedla, že tržby sa v období od januára do marca medziročne zvýšili o 30 percent na 12,4 miliardy dolárov.

Suez Canal traffic blocked by massive ship in Egypt
Neprehliadnite

Blokádu Suezského prieplavu tak skoro neodstránia. Predraží to prepravu tovaru do Európy

Maersk v reakcii na prudký rast dopytu z Číny a zo Spojených štátov už minulý týždeň zvýšil celoročný výhľad očisteného zisku pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou (EBITDA) na 13 až 15 miliárd dolárov z 8,5 až 10,5 miliardy dolárov. Zdvihol tiež výhľad rastu globálnej kontajnerovej dopravy na päť až sedem percent z predtým uvádzaných troch až piatich percent.

Dopyt po prevoze tovaru po mori sa začal spamätávať už v druhej polovici minulého roka a zvlášť ku koncu roka. Najviac tovar putuje z Ázie do USA a do Európy. Podľa analytikov ľudia nakupujú viac tovaru, pretože zatiaľ neutrácajú peniaze za cestovanie alebo posedenie v reštaurácii.

Akcie Maersk sa po zverejnení hospodárskych výsledkov posilňujú o takmer šesť percent. Od apríla 2020 sa ich cena takmer strojnásobila.

Maersk podniká asi v 130 krajinách a na celom svete zamestnáva viac ako 80-tisíc ľudí.