Vyšetrovanie výbuchu v Bejrúte sa zatiaľ sústreďuje na to, ako a prečo k nemu došlo. Doterajšie oficiálne zistenia libanonských orgánov hovoria, že jeho príčinou bola „vážna nedbanlivosť“. Inou líniou tohto nešťastného príbehu však je, ako sa tam 2 750 ton výbušného dusičnanu amónneho vôbec dostalo a prečo ho tam bolo také množstvo uskladnené dlhých šesť rokov.

Už je známe, že nákladná loď Rhosus, ktorú vlastnil ruský občan Igor Grečuškin, pred časom zakotvila v bejrútskom prístave. Podľa súkromnej libanonskej televízie LBC International bola na ceste z Gruzínska do Afriky. Jednou z verzií je, že loď dostala poruchu a nebezpečný náklad vyložili do prístavného skladu.

Milión dostal, svojim ľuďom neplatil

Portál zerohedge.com však priniesol až neuveriteľný príbeh o tom, čo sa na lodi dialo. Grečuškin vraj v roku 2013 dostal milión dolárov za prepravu dusičnanu amónneho do prístavu Beira v Mozambiku. Posádke však neplatil, plavidlo bolo neudržiavané, malo dokonca dieru v trupe, píše portál. Osem Ukrajincov a dvaja Rusi, ktorí tvorili posádku, sa vzbúrili a loď musela núdzovo zakotviť v libanonskom prístave.

Tam loď miestne úrady zablokovali kvôli závažným bezpečnostným problémom.

Medzitým vraj Grečuškin vyhlásil bankrot a jednoducho plavidlo opustil a zmizol. Podľa medializovaných informácií teraz žije na Cypre.

Varovania prichádzali

Zahraničné médiá prízvukujú, že kompetentní o nebezpečnej látke v bejrútskom sklade vedeli a varovali nadriadených, no nič sa nedialo. Úradníci správy prístavu a colného úradu sa údajne pokúšali vládu niekoľkokrát varovať a žiadali ju presunúť.

Vedúci colnej správy Badri Daher povedal, že prosili libanonské súdy a vysokých úradníkov, aby nariadili odstránenie chemikálie. Naliehavé žiadosti o jej odsun v priebehu rokov podľa neho podali šesťkrát, ale všetky boli zamietnuté. „Nestalo sa,“ povedal.

„Vzhľadom na vážne nebezpečenstvo, ktoré predstavuje udržiavanie tejto zásielky v skladoch v nevhodnom prostredí,“ písal v máji 2016 úradom aj riaditeľ libanonských colníkov Shafik Marei, „opakujeme svoju žiadosť, aby sme námornú agentúru požiadali o opätovný vývoz materiálu, okamžite.“ Vypočutí však nebol.

Prezident pripúšťa zásah zvonka

K výbuchu došlo v utorok 4. augusta. Počet obetí tohto obrovského nešťastia už prekročil 150, pričom stále je mnoho nezvestných a približne 5-tisíc ľudí utrpelo zranenia.

Libanonský prezident Michel Aoun najnovšie hovorí, že príčinou mohol byť aj zásah zvonka – bomba alebo raketa, no oficiálne výsledky vyšetrovania nie sú ešte k dispozícii.