Nálada spotrebiteľov v USA sa nečakane zhoršila. Index spotrebiteľskej dôvery v máji klesol o 5,5 bodu na 82,8 bodu z 88,3 bodu v predchádzajúcom mesiaci, uviedla Michiganská univerzita. V apríli sa index nachádzal najvyššie takmer za rok. Ekonómovia počítali s nárastom indexu na 90,4 bodu.

KK35 Honolulu - Na snímke návštevníčka na pláži Waikiki na Honolulu 15. októbra 2020. Nový cestovateľský testovací program umožní návštevníkom, ktorí majú negatívny test na COVID-19, prísť na Havaj a vyhnú sa dvojtýždňovej povinnej karanténe, ktorá začala platiť vo štvrtok 15. októbra. Pandémia nového koronavírusu spôsobila ničivý pokles v havajskej ekonomike založenej na cestovnom ruchu. FOTO TASR/AP
Mitch Kemp, left, a worker at a Waikiki Beach rental company, sets up an umbrella for visitor L
Neprehliadnite

Ekonomika v USA zvyšuje tempo rastu. Preberá sa aj cestovný ruch

Index hodnotenia aktuálnej situácie sa znížil na 90,8 bodu a index očakávaní padol o viac než 5 bodov na 77,6 bodu. Spotrebitelia počítajú so zrýchlením inflácie v tomto roku na 4,6 percenta. Inflačné očakávania na najbližších 5 rokov sa zvýšili na 3,1 percenta. Oba ukazovatele sa dostali najvyššie za viac než desaťročie.