Nálada spotrebiteľov v USA začiatkom mája nečakane prudko klesla a je najhoršia za viac než desať rokov. Dôvodom sú pretrvávajúce obavy týkajúce sa inflácie, ktoré zhoršili názory Američanov na stav ekonomiky a jej vyhliadky.

Index spotrebiteľskej dôvery Michiganskej univerzity podľa predbežných údajov v máji padol na 59,1 bodu zo 65,2 bodu v apríli. Ekonómovia v priemere počítali so znížením len na 64 bodov. Index sa dostal na najnižšiu úroveň od augusta 2011.

Index očakávaní klesol na 56,3 bodu zo 63 bodov, pričom ekonómovia očakávali 62,5 bodu. Index hodnotenia aktuálnej situácie sa znížil na 63,6 bodu zo 69,4 bodu, ekonómovia prognózovali mierny nárast na 70,5 bodu. Index hodnotenia aktuálnej situácia sa dostal na najnižšiu úroveň od marca 2009.

Inflačné očakávania stagnovali, keď jednoročné zostali na 5,4 percenta a päťročné na 3 percentách.

Ďalšie dôležité správy

WA 28 archív Omaha - Na archívnej snímke z 1. mája 2013 je americký investor Warren Buffett tlieska počas seminára v americkom meste Omaha. Konglomerát firiem Berkshire Hathaway amerického investora Warrena Buffetta dosiahol v prvom štvrťroku 2014 zisk 4,71 miliardy USD (3,40 miliardy eur). V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška klesol o 4 %. Agentúra AP uviedla, že Berkshire Hathaway o tom informoval v piatok večer 2. mája 2014 miestneho času, deň pred výročným stretnutím akcionárov jednej z
Neprehliadnite

Inflácia láme rekordy. Warren Buffett radí, že v boji s ňou stačí byť výnimočným