Balík legislatívnych návrhov Európskej komisie „Fit for 55“ má za cieľ znížiť emisie oxidu uhličitého do roku 2030 aspoň o 55 percent. So zástupcami Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) o nich diskutoval šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO).

Zamestnávatelia Budajovi zdôraznili, že plánovaná zelená zmena nesmie ísť na úkor domáceho priemyslu, objemu investícií či počtu pracovných miest v krajine. Podniky sú podľa RÚZ pripravené splniť svoje záväzky, žiadajú však nastavenie podmienok na opatrenia, ktoré sú nevyhnutné pre modernizáciu energetiky a dekarbonizáciu priemyslu.

Zamestnávatelia upozorňujú na dopady

„Je pre nás kľúčové poznať jasné stanovisko Slovenska k jednotlivým návrhom komisie, ako aj jeho jasné odôvodnenie. Viaceré z opatrení sú totiž stále nedopracované a ich prijatie v súčasnej podobe by spôsobilo enormné náklady, ktoré by mali výrazné negatívne dopady nielen na slovenské podniky, ale aj na niektoré skupiny obyvateľstva,“ upozorňuje prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga.

Zamestnávatelia s Budajom diskutovali aj o modernizácii slovenskej energetiky, dekarbonizácii priemyslu či o príprave budúcich generácií odborníkov na zelenú ekonomiku v rámci stredných odborných škôl.

Európska komisia v tejto súvislosti predstavila 15 legislatívnych návrhov. Tie počítajú napríklad so sprísnením a rozšírením systému Únie pre obchodovanie s emisnými kvótami, zavedením mechanizmu uhlíkovej kompenzácie na hraniciach, revíziou smerníc o zdaňovaní energie, vyššej energetickej efektívnosti či s rýchlejším zavádzaním nízkoemisnej dopravy a infraštruktúry na jej podporu.

Kiča: Veľká príležitosť

O balíku „Fit for 55“ rokovali aj štátni tajomníci na zasadnutí Strategickej úrovne Komisie pre európske záležitosti (KEÚ).

Podľa štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Michala Kiču je pre Slovensko veľkou príležitosťou. Ciele uhlíkovej neutrality a zelenej transformácie ekonomiky sú podľa neho pre SR kľúčové.

„Vítam, že sme sa zhodli na poltucte strategicky najdôležitejších priorít a návrhoch, ktoré sú v národnom záujme a ktorým budeme venovať najviac energie. Tieto priority sa dotýkajú najmä oblastí životného prostredia, energetiky, dopravy, pôdohospodárstva a financií, avšak s presahom do každého sektoru hospodárstva,“ uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.

Klus: Najväčší, nadôležitejší

„Fit for 55“ považuje za jeden z najväčších, najdôležitejších a najambicióznejších balíkov legislatívnych návrhov Európskej únie za posledné roky.

Klus deklaruje, že ministerstvo zahraničných vecí bude zodpovedne pristupovať k nastaveniu priorít Slovenska, v tom, čo chce počas rokovaní v Bruseli presadzovať a ako chce splniť klimatické ciele EÚ.

Hlavným zámerom európskeho balíka je zosúladiť politiky Európskej únie s klimatickými cieľmi, vrátane zníženia emisií skleníkových plynov na európskej úrovni o 55 percent do roku 2030 a dosiahnutia uhlíkovej neutrality do roku 2050.

Na snímke podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) počas rokovania 29. schôdze vlády SR 8. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Absurdity a nezmysly, ktoré pripravila EÚ a likvidujú priemysel, musíme podľa Sulíka strpieť