Analytici nemeckej Deutsche Bank odhadujú, že náklady na obchod medzi Britániou a Európskou úniou (EÚ) budú vysoké, aj keď sa obom stranám podarí uzatvoriť dohodu do konca tohto roka. 

Clá tvoria iba malú časť nákladov na priamy obchod po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ," napísali analytici v poznámke. „Dôležitejšie bude rozšírenie necolných prekážok. Budú mať vplyv na obchod bez ohľadu na to, či Spojené kráľovstvo a EÚ budú obchodovať za prednostných podmienok alebo nie," spresnili.

londýn
Neprehliadnite

Brexit bez dohody môže stáť britskú ekonomiku trikrát viac ako pandémia

Deutsche Bank očakáva, že Británia sa v nadchádzajúcich týždňoch dohodne s európskym blokom na obchodnej zmluve v štýle Kanady, ktorá sa označuje ako dohoda o voľnom obchode (FTA). Aj takáto dohoda však skreše hrubý domáci produkt (HDP) Británie o 0,6 percenta a EÚ o 0,2 percenta.

V rámci Únie zasiahnu náklady na brexit najviac Maltu, Luxembursko a Írsko, zatiaľ čo „všetky štyri veľké ekonomiky eurozóny (Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Španielsko) budú čeliť podpriemerným nákladom", uviedli analytici.

Upršaná Británia
Neprehliadnite

Británia podpísala obchodnú dohodu s Japonskom, s EÚ však stále rokuje

Skonštatovali tiež, že v ktoromkoľvek inom roku by obchodný šok z brexitu pravdepodobne vyústil do ročného poklesu HDP na oboch stranách Lamanšského prielivu. Ale vzhľadom na pandémiu nového koronavírusu, ktorá zrazila na kolená ekonomiky na celom svete, teraz očakávajú, že v budúcom roku budú ekonomiky Spojeného kráľovstva aj hospodárstva EÚ rásť, či už s dohodou o obchode alebo bez nej, keďže sa budú zotavovať z recesie vyvolanej pandémiou.