Najväčší železničný nákladný dopravca, štátna Železničná spoločnosť Cargo Slovakia (ZSSK Cargo) ukončila minulý rok v hlbokej strate. Celkový objem nákladu prevezeného jej vlakmi bol historicky najnižší, čo sa zákonite odrazilo aj na hospodárskych výsledkoch.

Nákladná železničná doprava je tradične úzko spätá s prepravou surovín a výrobkov pre hutnícky priemysel, ktorý už tretí rok zápasí s útlmom. Obchodná vojna medzi USA a Čínou presmerovala tok ázijskej ocele na európsky trh, pričom tunajší výrobcovia zaťažení emisnými kvótami nedokázali lacnému importu konkurovať. Krízu vystupňovalo vlaňajšie ochladenie priemyslu spôsobené globálnou pandémiou.

Roman Gono
Neprehliadnite

Cargo sa rúti do havárie. Ozdraviť ho môže len systémová zmena

Tridsať miliónov pod nulou

Spoločnosť ZSSK Cargo, ktorej stopercentným akcionárom je prostredníctvom ministerstva dopravy štát, sa po štyroch rokoch lavírovania tesne nad hranicou zisku v roku 2019 prepadla do mínusu 1,8 milióna eur. V dôsledku vystupňovaných problémov sa minulý rok situácia ešte viac zhoršila. Vlaňajšie tržby sa po pätnásťpercentnom medziročnom poklese zastavili na 227 miliónoch eur. Strata sa prepadla k alarmujúcim 32,2 milióna eur. Pre týždenník TREND to potvrdil predseda predstavenstva spoločnosti Roman Gono.

„Objem nami prepraveného tovaru sa v minulom roku prepadol približne o dvanásť percent. Od marca cez leto sme prepravovali historicky najmenej, dostali sme sa až k dvom miliónom ton mesačne. Bijeme preto na poplach a voláme po systémovom riešení,“ priblížil R. Gono.

Napriek tomu, že jediným akcionárom železničného dopravcu je štát, firma pôsobí v plnej miere v trhovom prostredí. Nie je naviazaná na štátny rozpočet a nie je možné ju podporiť priamou dotáciou. S takmer 5 400 zamestnancami však ešte na začiatku minulého roka patrila do prvej desiatky najväčších zamestnávateľov v krajine.

Roman Gono, Predseda predstavenstva, Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Roman Gono, Predseda predstavenstva, Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa