Pravdepodobne útok sa udial v piatok v Štokholme. Vodič nákladného automobilu narazil do ľudí. Zastavil ho až náraz do obchodného domu Ahlens.

Ako informuje agentúra Reuters odvolávajúc sa na zdroje z polície na mieste sú zranení, zahraničné médiá hovoria o piatich mŕtvych.

Švédsky premiér Stefa Lofven povedal, že všetko naznačuje tomu, že ide o teroristický útok, uviedla agentúra AP. Polícia uviedla, že zatkla v súvislosti s útokom jednu osobu, neskôr toto vyjadrenie však agentúra AP aktualizovala - nezatkla. Nákladný automobil bol kradnutý.

First image of Sweden Truck Accident @France24_en @ZoieOBrien_ #Stockholm #Sweden pic.twitter.com/KDGRghKXol

— Dennis Wecker (@dennis_wecker) April 7, 2017

„Vozidlo zranilo ľudí na ulici Drottningatan," uviedla pre Reuters hovorkyňa polície Towe Hagg.

Ulicu vo švédskej metropole zatarasili bezpečnostné zložky.

#BREAKING A truck has driven into a crowd in #stockholm
Reports of people injured. pic.twitter.com/41r9Iu4SpM

— News Alert (@NewsAlertWorld) April 7, 2017

Polícia predpokladá, že ide o teroristický útok, uviedla stanica SVT a noviny Aftonbladet, ktoré cituje Telegraph.

#СРОЧНО: #ГРУЗОВИК ВЪЕХАЛ В ТОЛПУ В ЦЕНТРЕ #СТОКГОЛЬМ'А TRUCK DRIVEN INTO CROWD OF PEOPLE IN STOCKHOLM #новости #швеция #теракт #толпа #люди #news #breakingnews #attack #truck #stockholm #sweden

Príspevok, ktorý zdieľa Александр Валеев | A. Valeev (@aleksandrvaleev),

Úprimnú sústrasť švédskej metropole vyjadrili na sociálnych sieťach aj európski lídri, medzi nimi aj šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

We stand in solidarity with the people of #Sweden. An attack on any of our Member States is an attack on us all https://t.co/YDYiHoKkSV

— Jean-Claude Juncker (@JunckerEU) April 7, 2017

Predseda EK Juncker uviedol, že „jedno z najživších a najfarbistejších miest Európy zasiahli podľa všetkého tí, ktorí si želali ublížiť mu i nášmu spôsobu života.“ Dodal, že „útok na ktorúkoľvek členskú krajinu EÚ je útokom na nás všetkých“ a Švédsko môže rátať s pomocou EÚ.

Predseda Európskej rady Donald Tusk na Twitteri uviedol, že jeho „srdce je dnes popoludní v Štokholme. Moje myšlienky sú s obeťami a ich rodinami a priateľmi po dnešnom strašnom útoku“.

Hovorca kancelárky Angely Merkelovej povedal, že myšlienky nemeckej vlády sú po náraze nákladného vozidla do obchodného domu, pri ktorom zahynulo niekoľko ľudí „s ľuďmi v Štokholme, so zranenými, ich príbuznými, s ľuďmi, ktorí reagovali ako prví“. Steffen Seibert dnes na Twitteri uviedol: „Stojíme spoločne proti teroru“.

Po dnešných útokoch v Štokholme nie sú medzi obeťami alebo zranenými žiadni cudzinci, teda ani občania SR. Iinformoval o tom riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničným vecí Igor Skoček. „Telefonicky sme oslovili tých občanov SR, ktorí boli zaregistrovaní v registračnom formulári ministerstva - sú v poriadku,“ dodal I. Skoček.