Taliansko má obrovský štátny dlh vo výške 2,3 bilióna eur alebo 133 percent HDP. Väčšina z neho (1,5 bilióna eur) leží ako balvan v talianskych bankách. Najnovšia analýza agentúry Bloomberg varuje, že časť vládneho i súkromného talianskeho dlhu vo výške 425 miliárd eur vlastnia aj iné európske banky. Preto, ak sa začne dlhová kríza v Taliansku, môže sa ľahko preliať aj do zvyšku Európy. Náchylné na dlhovú nákazu sú najmä veľké francúzske banky ako BNP Paribas či Crédit Agricole.

Vplyv na ďalšie banky

Odborníci varujú, že banky nie sú uzatvorená nádoba a sú navzájom poprepájané. „To znamená, že v prípade ďalšej krízy sa problémy opäť bleskovo rozšíria z jednej väčšej banky do ostatných bánk. Nákaza nepozná hranice,“ vysvetľuje Ronald Ižip, analytik TRIM Alfa.

Dlh francúzskej vlády sa už tiež blíži k 100 percent HDP. Ak sa dostane pod tlak Taliansko, Francúzsko bude tiež ohrozené. "Riziko nákazy je teda pomerne vysoké, hoci je v úzadí a nie je toľko diskutované. Najzraniteľnejšie sú krajiny, ktoré samy o sebe nie sú v úplne dobrej kondícii, ako je Španielsko, Belgicko alebo Francúzsko," dodáva Tomáš Daňhel, analytik Saxo Bank.

Ohrozená je

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa