Elitní policajti podľa informácií Denníka N zadržali právnika Zoroslava Kollára. Priviezli ho na NAKA do Nitry. Jeho meno sa objavilo v súvislosti s korupciu na súdoch, Kollára spomenul vo svojej výpovedi niekdajší sudca Vladimír Sklenka. Za poskytnuté informácie si zatiaľ vyslúžil odloženie vlastného obvinenia.

Pri jeho mene je dôležité pripomenúť, že „nebonzuje“ iba na svojich kolegov či kolegyne, ale rozrozprával sa aj o svojej vlastnej trestnej činnosti. Sklenka sa po prevalení prípadu dobrovoľne vzdal sudcovského talára. Svojho času pôsobil na Okresnom súde Bratislava I ako jeho podpredseda.

Prepojenia v justícii odhalila aj komunikácia Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema. S V. Sklenkom si obžalovaný z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka údajne vymenil tisíce správ o rôznych prípadoch.

Cieľom diskusií bolo ovplyvňovanie rozsudkov. Do úvahy je potrebné zahrnúť aj to, že Sklenka začal vypovedať ešte predtým, než sa na verejnosti objavili prepisy komunikácie Mariana Kočnera.

Neprehliadnite

Kto je Zoroslav Kollár: Ostrý právnik a podnikateľ so širokým záberom

Z. Kollár sa svojho času objavil na takzvaných mafiánskych zoznamoch. Jeho meno sa spomínalo aj pri podnikateľských aktivitách v súčasnosti väzobne stíhaného oligarchu z Nitry – Norberta Bödöra.

Okrem spoločných záujmov vo Vinárskom závode Pezinok, ktorý je podľa obchodného registra momentálne v likvidácii, Bödör a Kollár spoločne podnikali aj cez eseročku Tokaj&Co.

Kollár mal na súdoch lobovať podobne ako Kočner. V rozhovore pre denník SME z leta tvrdil, že nič také neprichádza do úvahy. Na Sklenku chcel navyše podať trestné oznámenie. 

sudca okresný súd ŽIlina Daniel B.
Neprehliadnite

Odhaľovanie zlyhaní v justícii sa bratislavskou Búrkou neskončilo

Okrem Z. Kollára zatýkali elitní policajti aj sudcov a sudkyne. Podľa medializovaných informácií sú medzi zadržanými sudkyne - Jarmila Urbancová, Katarínu Bartalská a Otília Doláková či advokát Tomáš Kulák. Bartalskú a Urbancovú dnes tiež presunuli do Nitry. NAKA zadržala aj sudcu a bývalého predsedu Okresného súdu Bratislava III Davida Lindtnera. 

NAKA zatkla aj sudcu Najvyššieho súdu Jozefa Kolcuna, ktorý sa vraj v Búrke doteraz vôbec nespomínal. Kolcun bol v minulosti predsedom disciplinárnej komisie, ktorá trestala Harabinových kritikov na Najvyššom súde. Kolcun je zatiaľ štvrtý dnes zadržaný sudca.

,,Predseda Najvyššieho súdu sa o zásahu NAKA vo vzťahu k sudcovi Jozefovi Kolcunovi dozvedel z médií. Doposiaľ oficiálne nedisponuje žiadnymi konkrétnymi informáciami, a teda nemá vedomosť za akým účelom bol sudca zadržaný. V prípade, že tieto informácie preukážu existenciu dôvodných pochybností o tom, či sudca spĺňa predpoklady sudcovskej spôsobilosti, a došlo z jeho strany k takému konaniu, ktorým bola vážne ohrozená dôveryhodnosť súdnictva, je predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta pripravený okamžite navrhnúť sudcovi Kolcunovi dočasne pozastaviť funkciu," uviedla pre TREND hovorkyňa súdu Alexandra Važanová.

K akcii Víchrica sa vyjadril podpredseda parlamentu Juraj Šeliga: „Som zhrozený z rozsahu siete justičnej mafie, ktorá dlhé roky slúžila zločinu a držala v šachu spravodlivosť. Nerozumiem tomu, ako je možné že po 30-tich rokoch samostatnosti ako keby sme sa v oblasti justície nikam neposunuli. Máme tu mafiánsku sieť v ktorej kolaborujú oligarchovia, mafiáni, sudcovia a advokáti,“ napísal na sociálej sieti.  Šeliga nerozumie, prečo to trvalo tak dlho, kým túto sieť rozbili. „Ideme však ďalej. Presadili sme prijatie nástrojov, ktorými zabránime aby sa ľudia ako Kollár na poslednú chvíľu zbavovali majetku a chránili ho. Toto je odkaz pre všetkých mafiánov – nič čo ste si nakradli vám nezostane. Žiadne autá, žiadne byty, žiadne kaštiele, pretože nič z toho vám nikdy v skutočnosti nepatrilo. Aj dnešná akcia dokazuje, že aj sudcovia musia vedieť preukázať pôvod svojho majetku.“