Štyroch podozrivých z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) pri dvoch akciách, pri ktorých zasahovala v Poprade a Bratislave. TASR o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Podľa informácií portálu Aktuality. sk zadržala polícia známeho advokáta Jána Gajana a niekoľkých zamestnancov pozemkového fondu.

Ján Gajan je známy predovšetkým vzťahmi k finančníkovi Martinovi Kvietikovi a skupine Slavia Capital. Čeliť polícií nebude po prvýkrát. Aktuálny prípad sa týka korupcie na Slovenskom pozemkovom fonde. Gajan je známy kauzou Dobytkár, kedy ho prv polícia vypočúvala ako svedka a po výsluchu bol prepustený. V máji ho však obvinili za zločin podvodu formou spolupáchateľstva.

Pri akcii Zemepán v Poprade Naka zadržala šéfa regionálneho odboru Slovenského pozemkového fondu (SPF) v Poprade Ivana Tudaja.  Vypočúvajú však aj niektorých zamestnancov. Štvorica zadržaných mužov je podozrivá z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Mužov zatiaľ neobvinili.

ZÁSAH NAKA Členovia Národnej kriminálnej agentúry PZ zhabali na hokejovom zväze dokumenty za posledné tri roky.
Neprehliadnite

NAKA pri protidrogovej akcii Dispečér v Košiciach zadržala dvoch ľudí

„Vyšetrovanie sa týka reštitučných konaní na Slovenskom pozemkovom fonde. Ide o reštituované pozemky v katastri obcí Vrbov, Veľká Lomnica, Nová Lesná, Žakovce a mesta Svit. Ich výmera je najmenej 684 500 m2. Podozriví sú spájaní s kladným vybavením navrátenia pozemkov. Za zabezpečenie kladného vybavenia reštitučnej náhrady mali požadovať úplatok 40 percent z výmery. Pozemky mali následne previesť na blízke osoby a majetkovo alebo personálne prepojené spoločnosti," spresnil hovorca Prezídia policajného zboru Michal Slivka.

Slovenský pozemkový fond (SPF) od utorkového rána monitoruje vzniknutú situáciu. Uviedol to pre TASR hovorca SPF Martin Kormoš v reakcii na medializované informácie, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala štyroch ľudí podozrivých z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti pri reštitučných konaniach na SPF. SPF podľa Kormoša priebežne šetrí všetky podozrivé skutočnosti, o ktorých sa dozvie alebo ktoré svojou činnosťou zistí, a tie oznamuje orgánom činným v trestnom konaní. V prípade akéhokoľvek preukázania skutočností, že sa zamestnanci SPF dopustili protiprávnej činnosti, SPF bezodkladne vyvodí personálnu zodpovednosť.

Pred budovou Úradu vlády Slovenskej republiky sa konal protest futbalových ultras fanúšikov z celého Slovenska proti opatreniam zavedeným na zabránenie šírenia nákazy Covid19 na Slovensku.
Neprehliadnite

Polícia už identifikovala mužov a deti zo sobotného protestu v Bratislave

„Zároveň však chceme upozorniť na to, že SPF je vo finálnej fáze ukončenia príprav rozsiahlej zmeny fungovania SPF, súvisiacej so zmenou stratégie a radikálnou zmenou organizačnej štruktúry, so zameraním na sfunkčnenie činností SPF a očistenie od negatívnych javov a vplyvov," priblížil hovorca fondu.

Kormoš dodal, že noví štatutári SPF si dali za cieľ zmeniť súčasný negatívny pohľad verejnosti na fungovanie SPF a od svojho menovania pripravujú a realizujú kroky smerujúce k pozitívnej zmene.