Arca Capital a jej vedenie už dlhšie tancovali na tenkom ľade. Ich správanie voči drobným investorom bolo arogantné, s nedostatkom informácii  o hospodárení či účtovníctve a plné súdnych sporov. 

Ich vzťah k majetku finančnej skupiny, ktorý je predmetom reštrukturalizácie, bol tiež veľmi vlažný. Objavovali sa podozrenia, že časť majetku je vyvádzaná na spriaznené firmy do daňových rajov. Tieto obvinenia však Arca, na čele s jej šéfom Rastislavom Veličom a Henrichom Kišom, dlhodobo odmieta.

Prebieha vyšetrovanie

Teraz ich činnosť začala preverovať polícia, konkrétne Národná kriminálna agentúra (NAKA). Tá  v posledných mesiacoch rozbehla vyšetrovanie pre viacero trestných činov, píšu Aktuality.sk, pre ktoré to potvrdila hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Policajti z NAKA začali trestné stíhanie pre podvod, porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku, poškodzovanie aj zvýhodňovanie veriteľa, informuje spravodajský portál.

Arca Capital žraloky
Neprehliadnite

Arca je ako kríženec bájnej archy a Titanicu, lenže bez odvážnej posádky

„V súčasnosti prebiehajú znalecké skúmania účtovnej dokumentácie. Obvinenie nebolo vznesené žiadnej osobe. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nebude Úrad špeciálnej prokuratúry v súčasnosti poskytovať podrobnejšie informácie,“ doplnila hovorkyňa.

Aj Matovičova manželka

Pohľadávku voči Arca Investments, matky skupiny Arca Capital, si prihlásila aj Matovičova manželka Pavlína, ktorá do spoločnosti investovala veľkú sumu peňazí, skoro 700-tisíc eur.

Manželka lídra strany OľaNO a súčasného ministra financií si svoju pohľadávku prihlásila na Mestskom súde v Prahe v júli tohto roka. Podľa českého insolvenčného registra si v reštrukturalizácii uplatňuje tri zmenky v hodnote 239-tisíc eur, 239-tisíc eur a 215-tisíc eur. Jedna z týchto zmeniek mala byť splatná už v auguste a uhradená nebola. Ďalšie dve zmenky majú byť splatné o rok a o dva.

Na snímke bratislavské sídlo spoločností Arca Investments, a.s. a Arca Capital Slovakia, a.s. v Bratislava Business Center V.
Neprehliadnite

Výbor schválil reštrukturalizačný plán slovenskej Arcy, veritelia majú dostať 73 percent

Ozdravný plán

Drobným investorom aj veľkým spoločnostiam, ako je J&T Banka, dlhuje Arca Capital spolu stovky miliónov eur. Celkový dlh v Česku a na Slovensku sa odhaduje až na jednu miliardu eur. Svoje obrovské dlhy plánuje riešiť v reštrukturalizácii, ktorú už odobrili aj veritelia v Česku aj na Slovensku. Veriteľom sľubuje, že by do piatich rokov mohli dostať späť aspoň polovicu svojich peňazí.

Mnohí z nich však o návratnosti investícii silno pochybujú a kritizujú reštrukturalizačný plán Arca Capital Slovakia, jej slovenskej dcéry. Ten malo vedenie Arcy prepracovať. Hoci ho už schválil veriteľský výbor, do konca novembra ho má schváliť aj schôdza veriteľov.

Plán ráta s predajom časti majetku, zlúčením niektorých dcér a vnučiek rozkošatenej finančnej skupiny a vstupom niekoľkých spoluinvestorov do životaschopných projektov. Ozdravný plán materskej Arca Investments ešte nie je ani na svete. Tam je proces reštrukturalizácie ešte len v začiatkoch. Ak sa ozdravenie firmy nepodarí, stále môže skončiť v konkurze.