Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala v rámci akcie Plevel päť osôb vrátane predsedníčky Krajského súdu Žilina, sudcu Okresného súdu Žilina, ktorý má aktuálne pozastavený výkon funkcie, sudcu a jedného emeritného sudcu Krajského súdu Žilina. Doposiaľ bolo v tejto veci obvinených 11 osôb. Polícia o tom informovala v pondelok na sociálnej sieti.

Polícia vykonala tiež tri domové prehliadky. ,,Momentálne sa vykonávajú viaceré procesné úkony," dodala. Akciu s krycím názvom Plevel polícia uskutočnila na strednom Slovensku. Súvisí s korupčnou trestnou činnosťou. Už roky sa hovorilo o tom, že na žilinskom súde sa dajú vybaviť rozhodnutia. Polícia však zasiahla až teraz. Podľa informácií Denníka N malo oslobodenie spod obžaloby stáť 20-tisíc eur, prepustenie z väzby či podmienečné prepustenie na slobodu o polovicu menej. 

 

Členovia polície prišli nadránom do domu bývalého sudcu Krajského súdu v Žiline Pavla Polku. Ten je už známy aj z kauzy žilinského podnikateľa Františka Tótha, ktorý je známy aj pod prezývkou Veľký Fero. S informáciou prišiel portál aktuality.sk. Podľa ich informácií policajti zasahujú aj u predsedníčky Krajského súdu Žiliny Evy Kyselovej. Taktiež zadržali žilinského okresného sudcu Daniela Béreša. Všetkých troch sudcov obvinili z korupcie. 

Bývalá sudkyňa Najvyššieho súdu SR Monika Jankovská počas pojednávania na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici, kde žiada o prepustenie z väzby.
Neprehliadnite

Jankovská vyhlásila vo väznici protestnú hladovku. Sťažuje sa na porušovanie práv

V celej akcii budú obvinení celkovo traja sudcovia. Avšak iba Kyselová je aktívna sudkyňa. Béreš má dočasne pozastavený výkon funkcie. Polka sa podľa informácií Denníka N už vzdal funkcie, práve on by mal byť pojkou na sudcov. Jeho ,,skorumpovanosť" bola verejným tajomstvom. Doposiaľ sa ho však polícií nedarilo z ničoho obviniť. Ako informoval Denník N, on mal byť ten, kto vybavoval rozsudky pre žilinského podnikateľa Františka Tótha, alias Veľkého Fera, ktorého začiatkom augusta obžalovali. Prokurátor by mal pravdepodobne navrhnúť zadržaným väzbu.