Obvineniu má podľa Aktuality.sk čeliť Roškovej firma Agro Porúbka (v minulosti Gard). NAKA sa ňou začala zaoberať už v marci minulého roka na pokyn prokurátora odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry.

Vyšetrovateľ mal vzniesť obvinenie krátko pred Vianocami. Hovorca policajného prezídia potvrdil, že v decembri skutočne došlo k obvineniu dvoch fyzických a jednej právnickej osoby zo zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a prečinu subvenčného podvodu.

Ľ. Rošková sa k veci dosiaľ nevyjadrila. Bývalý konateľ spoločnosti a jej účtovník Jozef Aranyi však potvrdil, že ho polícia kontaktovala a bol aj vypovedať. O obvinení nič nevedel.

Cudzia pôda aj dedinské letisko

Firma Agro Porúbka mala získavať priame farmárske platby aj na pozemky, kde v skutočnosti stálo parkovisko, alebo šlo o cudzie záhradky a menšie vinice za rodinnými domami. Potvrdil to aj jeden z farmárov. Roškovej firma si vypýtala dotáciu na jeho pôdu, na ktorej nefarmárčil.

Agro Porúbke sa podarilo získať dotácie aj na také absurdné plochy ako dedinské letisko v obci Trhovište pri Michalovciach. Podľa katastra ide v skutočnosti o zastavanú plochu a na ňu nie je možné poberať agrodotácie.

Najviac informácií o žiadostiach a dotáciách má Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA). Jej šéf Juraj Kožuch nariadil kontrolu a obrátil sa aj na Generálnu prokuratúru SR s trestným oznámením. Kontrola ukázala viacero nezrovnalostí a PPA si vypýtala časť dotácií späť.

Nakoniec padla vina na Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy, ktorý mal zlyhať pri aktualizácii plôch nad ortofotomapami. Išlo napríklad o chybnú deklaráciu, že parkovisko je orná pôda.

Zistilo sa tiež, že firma žiadala dotácie celkovo na 470 hektárov, pričom nešlo o väčšie plochy pozemkov, ale o 170 rôznych plôch roztrúsených po celom východnom Slovensku.

Ľ. Roškovej kvôli kauzám v apríli minulého roka pozastavili členstvo v Smere.