Najvyšší súd (NS) SR rozhoduje o odvolaniach v kauze televíznych zmeniek, kde Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku minulý rok neprávoplatne odsúdil podnikateľa Mariana Kočnera a exriaditeľa TV Markíza Pavla Ruska na 19-ročné tresty odňatia slobody.

Marian Kočner dostal aj peňažný trest 10-tisíc eur. NS SR rozhoduje o odvolaní sa oboch procesných strán - obžalovaných aj dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jána Šantu.

,,Podstata môjho odvolania je len a len v trestoch. Prioritne v treste prepadnutia majetku vo vzťahu k obžalovanému Marianovi Kočnerovi a sprísnenie trestu o jeden rok," uviedol v utorok pred verejným zasadnutím Šanta. Okrem iného možno podľa neho v rámci verejného zasadnutia očakávať výsluch znalkyne z odboru písmoznalectvo.

rusko, kocner, ilustracia
Neprehliadnite

Známa dvojica Marian Kočner a Pavol Rusko je len krok od dlhoročného väzenia

Súd rozhoduje v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou s vylúčením verejnosti. ,,Je to výsostným opatrením senátu. Vzhľadom na situáciu s ochorením Covid-19 nemožno spochybňovať správnosť takéhoto rozhodnutia," dodal prokurátor.

Obhajca poškodenej televízie Daniel Lipšic zdôraznil, že očakáva potvrdenie viny obvinených. ,,Dôkazov je veľké množstvo. Svedecké výpovede, znalecké posudky, komunikácia v aplikácii Threema. Nie sú žiadne pochybnosti o vine obžalovaných," poznamenal obhajca.

Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Získali by tak 69 miliónov eur.