Centrálne banky na celom svete agresívne sprísnili menovú politiku za posledný rok v snahe dostať infláciu pod kontrolu. Zvyšovanie spotrebiteľských cien vo väčšine veľkých ekonomík dosahovalo enormné výšky, aké tu neboli niekoľko desaťročí.

Ekonómovia sa stávajú opatrne optimistickými, pretože nedávne údaje naznačujú spomalenie inflácie, čo môže centrálnym bankárom umožniť zmierniť a prípadne zastaviť agresívny cyklus zvyšovania úrokových sadzieb.

V prejave na paneli moderovanom CNBC na záver Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose harvardský profesor a bývalý minister financií Spojených štátov Larry Summers povedal, že ekonómovia a obchodní lídri na summite zažívajú „úľavy“, ale varoval politikov, aby nezaspali na vavrínoch.

„Hyperpopulisti prehrali voľby a prijali svoju porážku, Európa nezamrzla, recesia neprišla, Čína prispôsobila svoju politiku voči svetu a inflácia sa spomalila. To sú všetko pozitívne veci a dôvody, prečo by sme sa mali cítiť lepšie, ako sme sa cítili pred niekoľkými mesiacmi,“ povedal L. Summers Geoffovi Cutmoreovi z CNBC.

„Ale úľava sa nesmie stať samoľúbosťou. Inflácia sa znížila, ale rovnako ako prechodné faktory zvýšili infláciu skôr, prechodné faktory prispeli k poklesu inflácie, a ako pri mnohých cestách, posledná časť cesty je často najťažšia.“

Hoci nedávne údaje poukazujú na to, že inflácia sa dostáva na trvalo klesajúcu trajektóriu, zostáva výrazne nad cieľmi väčšiny centrálnych bánk. Politici ako takí si zachovali jastrabí tón napriek vnímaným ekonomickým rizikám pretrvávajúcich vysokých úrokových sadzieb.

„Najväčšou tragédiou v tejto chvíli by bolo, keby sa centrálne banky predčasne odklonili od zamerania na zabezpečenie cenovej stability a my by sme museli bojovať dvakrát,“ povedal L. Summers. Dodal, že ho povzbudili nedávne komentáre predsedu Federálneho rezervného systému Jeroma Powella a prezidentky Európskej centrálnej banky Christine Lagardeovej.

„Musíme to zvládnuť, pretože ak by sa inflácia mohla vrátiť späť, ohrozilo by to nielen cenovú stabilitu či životnú úroveň niektorých ľudí s najnižším príjmom, ale predstavovalo by to aj veľmi významné riziko pre cyklickú stabilitu,“ povedal.

„Zároveň si musíme v našich krajinách aj na celom svete pamätať na dôležitosť tých, ktorí zostali pozadu a nesú najväčšie bremeno všetkých týchto nevyhnutných úprav. Aj to bude v nasledujúcich rokoch kľúčové.“

Ďalšie dôležité správy

Stretnutie guvernérov ECB v Slovinsku.
Neprehliadnite

ECB sa aj za cenu recesie viac prikláňa k jastrabom