Bývalý taliansky premiér a profesor ekonómie Mario Monti je presvedčený, že najväčšou hrozbou pre obnovu Európy z pandémie koronavírusu je stagflácia. Povedal to v sobotu pre televíziu CNBC, rozhovor citovala stránka msn.com.

M. Monti, ktorý je teraz prezidentom talianskej univerzity Bocconi v Miláne, povedal, že „obrovská masa“ akomodatívnej menovej politiky centrálnych bánk a fiškálnych stimulov vlád, realizovaných na podporu ekonomík uprostred pandémie koronavírusu, môže spustiť väčšiu infláciu.

Obmedzenia pre produkciu

Taliansky expremiér zároveň poznamenal, že existuje „množstvo obmedzení flexibility výroby“, ktoré sa môžu zvýšiť. Za stagfláciu sa všeobecne považuje situácia, keď je miera inflácie vysoká, ale hospodársky rast sa spomalil a nezamestnanosť zostáva vysoká.

Zložený index nákupných manažérov (PMI) spoločnosti IHS Markit pre eurozónu, ktorý meria aktivitu v priemysle aj službách, podľa rýchleho odhadu v auguste klesol na 2-mesačné minimum 59,5 bodu zo 60,2 bodu.

Existuje tiež obava z toho, ako Ázia ovplyvní výrobné aktivity v Európe, pokiaľ ide o problémy dodávateľského reťazca, ako aj zo skutočnosti, že vyššie mzdy by sa mohli premietnuť do inflačných tlakov.

Návrat do 70. rokov?

Monti v rozhovore pre Steva Sedgwicka z CNBC na Ambrosettiho fóre Európskeho domu povedal, že ekonomiky – a to nielen v EÚ – môžu začať pociťovať prvky stagflácie podobné tým, ktoré v 70. rokoch bolo vidieť v mnohých krajinách.

Podľa Montiho bude preto „veľmi dôležité múdro a koordinovane riadiť tento prechod od potrebného množstva menovej a finančnej podpory k bežnejšej situácii“.

Predbežné údaje zverejnené v utorok 31. augusta ukázali, že inflácia v eurozóne dosiahla v auguste 10-ročné maximum a spotrebiteľské ceny sa medziročne zvýšili o 3 percentá. Ekonómovia počítali so zrýchlením tempa rastu cien len na 2,7 percenta.

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) sa najbližšie stretne vo štvrtok 9. septembra. Očakáva sa, že bude diskutovať aj o programe nákupov dlhopisov. Analytici však nepredpokladajú, že by ECB ohlásila spomalenie nákupov skôr než v decembri.

Ambrosettiho fórum Európskeho domu sa koná 3. až 5. septembra v severotalianskom meste Cernobbio.

WA 21 archív Drážďany - Na archívnej snímke zo 4. decembra 2018 žena si ráta eurové bankovky v peňaženke v Drážďanoch. Miera inflácie v Nemecku spomalila v apríli 2020 na najnižšiu úroveň od konca roka 2016. Uviedol to v stredu nemecký štatistický úrad Destatis, ktorý zverejnil predbežné údaje. Podľa Destatisu spotrebiteľské ceny vzrástli v apríli medziročne o 0,8 %, zatiaľ čo v marci dosiahla inflácia 1,4 %. Aprílový údaj predstavuje najnižšiu mieru inflácie od novembra 2016, keď dosiahla rovna
Neprehliadnite

Inflácia stúpa. Spotrebiteľské ceny v júli medziročne vzrástli o takmer tri percentá