Informácie o očkovaní prichádzajú do Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) z viac ako 20 nemocničných informačných systémov, preto je spektrum dátových chýb široké a oprava dát viackolová. Ako pre TASR povedala hovorkyňa národného centra Veronika Bauch, najväčšiu chybovosť vykazujú dáta práve z prvých fáz očkovania.

Priblížila, že najčastejším problémom býva nesúlad v priezvisku, chýbajúce telefónne číslo či nesprávny formát telefónneho čísla, teda chyby vo vyplnených výkazoch, cez ktoré sa overujú žiadatelia o certifikát.c„Aj napriek tomu, že má očkovaný v systéme čakárne dáta korektné, chyba mohla nastať práve pri zadávaní dát na strane vakcinačného centra, či neskôr v nemocničnom informačnom systéme," uviedla.

JB 35 Söst - Farmaceutka Lea Wittenborgová (vpravo) robí výter z nosa svojej kolegyni Annike Tschirbsovej rýchlotestom počas bezplatného testovania na ochorenie COVID-19 v lekárni v nemeckom meste Söst 14. mája 2021. Lekárne v Nemecku môžu poskytovať antigénové rýchlotestovanie na ochorenie COVID-19 občanom bez príznakov ochorenia. FOTO TASR/AP

Lea Wittenborg, right, tests her colleague Annika Tschirbs at the Engel pharmacy in Soest, Germany, Wednesday, May 12, 2021. Germany's coronavirus infec
Neprehliadnite

V Nemecku vyšetrujú podozrenia z podvodov pri bezplatnom testovaní na koronavírus

Bauch pripomenula, že cieľom certifikátov je, aby boli pravdivé. Z tohto dôvodu je korekcia dodaných dát a ich vzájomné zosúladenie prioritou. Dodala, že takéto priebežné overovanie a skvalitňovanie dodaných dát je základom pre vydávanie digitálnych zelených pasov.

Podľa NCZI zároveň platí, že všetci, ktorí o očkovací certifikát požiadali a informácie o ich očkovaní na Slovensku sú v databázach NCZI, certifikát dostanú.