Výrobca lietadla zverejnil aj odhadované náklady, keď spoločnosť Northrop Grumman, môže očakávať 700 miliónov dolárov za lietadlo. Z projektu bude profitovať aj mnoho ďalších spoločností, pričom zbrojárska spoločnosť uviedla, že do projektu je zapojených 400 dodávateľov. Jedným z nich je spoločnosť Raytheon Technologies, ktorej dcérska spoločnosť Pratt & Whitney bude vyrábať motory pre nové stealth lietadlo.

Northrop Grumman aj Raytheon figurujú v rebríčku najväčších svetových spoločností vyrábajúcich zbrane. Napriek šesťpercentnému poklesu predaja zbraní dosiahla spoločnosť Northrop Grumman, ktorá sa zaoberá leteckými a obrannými technológiami v roku 2021 zisk 30 miliárd dolárov. Stala sa tak štvrtou najväčšou spoločnosťou na svete. Predaj zbraní spoločnosti Raytheon vzrástol o deväť percent na 42 miliárd dolárov, čím sa umiestnila za spoločnosťou Lockheed Martin. Spoločnosť Lockheed Martin predala zbrane v hodnote 60 miliárd dolárov.

Ako znázorňuje táto grafická analýza, na popredných priečkach zoznamu prevažujú americké spoločnosti. V zozname sa však umiestnili aj dve čínske spoločnosti - obe zaznamenali v roku 2021 silný rast. Spoločnosti Norinco a AVIC dosiahli v minulom roku celkový predaj zbraní v hodnote viac ako 40 miliárd amerických dolárov. Podľa Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI), predaj zbraní 100 najväčších svetových spoločností vyrábajúcich zbrane v roku 2021 vzrástol o 1,9 percenta na 592 miliárd amerických dolárov, a to aj napriek problémom v dodávateľskom reťazci.

Infographic: The World's Largest Arms-Producing Companies | Statista You will find more infographics at Statista

Ďalšie dôležité informácie