Najväčšia verzia Boeingu z rodiny 737 MAX má za sebou skúšobný let. Na štart lietadla Boeing 737 MAX 10 z továrenského letiska Renton v Seattli sa prizeralo pár stoviek zamestnancov. Na palube bola iba dvojica pilotov.

Piatkový let nad štátom Washington trval zhruba dve a pol hodiny. Na letisku neďaleko mesta Moses Lake si piloti vyskúšali pristátie s letmým dotykom (manéver v angličtine nazývaný touch and go). Stroj pristál v Seattli, približne 11 kilometrov od miesta štartu.

RENTON, WA - AUGUST 13: Boeing 737 MAX airplanes are seen parked on Boeing property near Boeing Field on August 13, 2019 in Seattle, Washington. (Photo by David Ryder/Getty Images)
Neprehliadnite

Americký úrad pre letectvo požaduje ďalšie kontroly lietadiel Boeing 737 MAX

Stroj MAX 10 je o niečo väčší, než modely, ktoré už lietajú. Je navrhnutý až pre 230 pasažierov a má súperiť s Airbusom A321neo. Stroje 737 MAX zostávajú najpredávanejším typom Boeingu. A to napriek tomu, že v poslednom čase sa stretávali s problémami s elektrinou a predtým nemohli 20 mesiacov do vzduchu po dvoch haváriách, ktoré si vyžiadali 346 ľudských životov.

Vyradenie lietadiel MAX z prevádzky a prepad dopytu vplyvom pandémie covidu-19 privodilo Boeingu vlani stratu 8,4 miliardy dolárov.