Najväčšia poisťovňa na Slovensku, spoločnosť Allianz-Slovenská poisťovňa (Allianz-SP), odhalila vlani rekordný objem poistných podvodov. Pokusy o neoprávnené získanie peňazí z poistných zmlúv ovplyvnila pandémia choroby Covid-19 a uzavretie prevádzok podnikateľov, informovali vo štvrtok zástupcovia poisťovne.

Celkovo Allianz-SP odhalila vlani 2 764 poistných podvodov v objeme 8,44 milióna eur, čo vo finančnom vyjadrení znamenalo oproti predchádzajúcemu roku nárast o 19 percent.

JB 20 Barcelona - Čašník s ochranným rúškom obsluhuje zákazníkov na letnej terase reštaurácie znovuotvorenej pre verejnosť v centre Barcelony 23. novembra 2020. Reštaurácie a bary sa v regióne Katalánska znovu otvorili po 40 dňoch nariadeného lockdownu pre pandémiu koronavírusu. FOTO TASR/AP 

A waiter attend customers on a reopened restaurant in Barcelona downtown, Spain, Monday, Nov. 23, 2020. Restaurants and bars in Barcelona and the surrounding Catalonia region of northeastern Spain are reop
Neprehliadnite

Pandémia je prvýkrát medzi najväčšími rizikami podnikania

„Mnoho prípadov má spoločné to, že sa ľudia spoliehajú na benevolenciu poisťovní, že z dôvodu zákazu vychádzania nebudú vykonávať vyšetrovanie. Vidíme snahu o navyšovanie poistného plnenia fiktívnymi poistnými udalosťami," povedala novinárom šéfka kontroly Allianz-SP Jaroslava Zemanová. Niektorí klienti sa podľa nej pokúsili kompenzovať výpadok svojich príjmov neoprávnenými nárokmi voči poisťovni.

K výraznému zvýšeniu pokusov o poistné podvody z hľadiska finančného plnenia došlo v životnom a úrazovom poistení, viac prípadov poisťovňa šetrila aj v oblasti poistenia priemyslu a podnikateľov, ktorá má dlhodobo najväčší podiel na odhalených neoprávnených nárokoch klientov.