O tom, že na Slovensku existujú aj advokátske kancelárie, ktoré vedia na súdoch „vybaviť“ rozhodnutie alebo zmeniť dôkaznú situáciu, sa síce hovorí, ale nikto podobné konanie ešte nepreukázal. A takto to zostane aj po stredajšom verdikte senátu Najvyššieho súdu. „Vo veci neboli použiteľné rozhodujúce dôkazy pre dokázanie žalovaného skutku,“ zdôvodnilo tlačové oddelenie oslobodzujúci rozsudok.

Peniaze v obálke pod stolom

Advokáta najskôr Špecializovaný trestný súd odsúdil za korupciu. Podľa obžaloby mal v roku 2004 sľúbiť M. Mešencovej stotisíc korún za to, aby presvedčila svojho klienta na zmenu výpovede v kauze ľahkých vykurovacích olejov, pri ktorých štát prišiel o stovky miliónov korún. Klient mal vypovedať v prospech obvineného Vladimíra Strýčka.

Advokátku ponuka prekvapila, neskôr začala spolupracovať s políciou a stala sa agentkou. Peniaze od Polakoviča prevzala v piešťanskom hoteli Eden. V reštaurácii pod stolom dostala v obálke spomínanú sumu.

Zdanlivo jasný prípad mal skoro nepríjemnú dohru. Pre advokátku M. Mešencovú. Advokátska komora ju vylúčila spomedzi svojich radov, aby už nemohla vykonávať svoje povolanie. Dôvodila tým, že spoluprácou s políciou porušila zákon o advokácii.

Aj P. Polakovič v obhajobe namietal, že išlo o nezákonný postup. Peniaze v obálke vysvetľoval tak, že jej dal len sponzorský dar, nakoľko jej klient nemohol za obhajobu zaplatiť. Špecializovaný súd však napokon uznal P. Polakoviča vinným. Dvojročný podmienečný trest a zákaz činnosti potvrdil neskôr aj Najvyšší súd.

Obrat na Ústavnom súde

Zdĺhavé súdne konanie sa ani potom neskončilo. Odsúdený totiž podal sťažnosť na Ústavný súd. Sťažoval sa okrem iného na to, že boli porušené jeho práva na zákonného sudcu. Rozhodoval o ňom totiž aj sudca Juraj Majchrák, ktorý sa sám namietol s odôvodnením, že poznal jeho mamu. Jeho námietku však nadriadení nevzali do úvahy. Ak by ju totiž akceptovali, museli by sa z rozhodovania vylúčiť takmer všetci sudcovia. Polakovičova mama totiž pracovala na Najvyššom súde.

Ústavný súd sťažnosti vyhovel a tak sa súdne spisy zase presunuli na Najvyšší súd. Tento týždeň rozhodol v prospech P. Polakoviča odvolací senát. Predsedal mu Libor Duľa, ktorý sa po Štefanovi Harabinovi stal aj predsedom trestného kolégia Najvyššieho súdu.

Sudcovia sa cítili viazaní názorom, ktorý vyslovil odvolací senát Najvyššieho súdu. „V konkrétnom prípade nebolo zlučiteľné postavenie advokátky (obhajkyne) s postavením agenta, čo spôsobuje nepoužiteľnosť dotknutej výpovede a s ňou vecne spojených dôkazov,“ uviedli vo vysvetlení. P. Polakovič tak opäť môže vykonávať svoju advokátsku prax.