Čína je aj naďalej rovnako závislá od fosílnych palív ako v minulosti, napriek tomu, že pridáva viac obnoviteľných zdrojov ako akákoľvek iná krajina. Vlani sa v Číne z uhlia a plynu vyrobilo 71 percent energie, teda rovnako ako v roku 2020, napísala agentúra Bloomberg.

Čína vyprodukuje najviac emisií skleníkových plynov na svete

Najväčší svetový znečisťovateľ životného prostredia, má v pláne dosiahnuť vrchol produkcie skleníkových plynov koncom tohto desaťročia, pričom v roku 2060 chce v ich produkcii dosiahnuť nulu.

Napriek úsiliu Pekingu o zvýšenie kapacity zdrojov čistej energie vlaňajší hospodársky rast Číny o 8,1 percenta si vyžadoval zapojiť do zvýšenia výroby energie všetky dostupné kapacity, pričom jej hlavným zdrojom zostáva ten najšpinavší, teda čierne uhlie.

Prioritou je zemný plyn

Svoje si vyžadovala aj bezprecedentná energetická kríza, ktorá udrela v druhej polovici minulého roka. Vláda v Pekingu bola nútená zvýšiť ťažbu aj dovoz uhla na rekordnú úroveň. Na historicky najvyššiu úroveň sa dostala aj ťažba a nákup zemného plynu. Ten je ako zdroj energie dlhodobejšou prioritou Číny. Je síce čistejší ako uhlie, ale jeho spaľovaním aj tak vzniká veľké množstvo emisií.

Ďalšie dôležité správy

čína
Neprehliadnite

Čínska ekonomika vzrástla najviac za desať rokov, v poslednom štvrťroku však stratila dynamiku