Firmy trpia mesiac trvajúcou celoštátnou karanténou, teda prísnym obmedzením pohybu ľudí, ktoré môže trvať ešte mnoho ďalších týždňov. G. Conte v televíznom prejave povedal obyvateľom, aby boli trpezliví v čase pandémie koronavírusu, ktorý si už v Taliansku oficiálne vyžiadal 16 523 ľudských životov a mnoho miliónov Talianov je prinajmenšom dočasne nezamestnaných.

Premiér v prejave uviedol, že núdzové opatrenie predstavuje „najväčší zásah (do ekonomiky) v dejinách krajiny“. Nový program dopĺňa predchádzajúci marcový, keď vláda predstavila balík pomoci vo výške 340 miliárd eur, išlo o pôžičky s podporou vlády.

G. Conte spresnil, že polovica nového balíka je vyčlenená pre exportne orientované firmy, ktorých obrat sa za posledný mesiac „zrútil“. Talianska zdravotná kríza „je tiež ekonomická a sociálna“, zdôraznil.

Vláda okrem toho oznámila, že podnikne kroky na ochranu talianskych spoločností oslabených ekonomickou krízou pred tým, aby ich prevzali zahraniční konkurenti. „Tieto ťažké chvíle sa nezmenia na príležitosť loviť talianske firmy,“ povedal minister pre vzťahy s parlamentom Riccardo Fraccaro.

Taliansky premiér G. Conte v prejave takisto vyzval každého v krajine, aby dodržiaval prísne opatrenia obmedzujúce pohyb, ktoré platia od začiatku marca. „Čoskoro zažijeme v Taliansku novú jar, ale zatiaľ musíme zostať doma,“ dodal G. Conte.