Americký výrobca mikroprocesorov Intel bude vyrábať čipy pre konkurenčnú firmu Qualcomm a pre cloudovú divíziu internetovej spoločnosti Amazon AWS. Intel to uviedol v pondelok, kedy tiež predstavil plán, ako chce v zmluvnej výrobe dohnať ázijských konkurentov- taiwansku firmu TSMC a juhokórejsku Samsung. 

Intel výrobe čipov dominoval desiatky rokov a je stále ich najväčším výrobcom na svete. V poslednej dobe ale nabral v porovnaní s ázijskou konkurenciou oneskorenie vo vývoji. Od doby, kedy spoločnosť Apple predstavila svoj prvý smart telefón, sa len ťažko prispôsoboval odklonu od osobných počítačov k mobilným zariadeniam. Stálo ho to podiel na trhu a niektorí zákazníci si dokonca začali čipy vyrábať sami. Predchádzajúcu slávu má firme vrátiť manažér Pat Gelsinger, ktorý sa do Intelu vrátil po prestávke v spoločnosti VMware a vo februári nastúpil na pozíciu generálneho riaditeľa.

VW
Neprehliadnite

Z nedostatku čipov výrobcov áut bolí hlava, vyrobí sa o päť miliónov áut menej

Intel chce zintenzívniť inovácie a zmeniť prístup používaný na meranie pokroku vo výrobe čipov. Podľa názoru firmy poskytuje súčasný systém ázijským konkurentom nespravodlivú výhodu. Čipový gigant predstavil technológiu s označením Intel 20A, ktorá má zvýšiť citlivosť a účinnosť tranzistorov v čipe.

Podľa analytika spoločnosti Wedbush Securities Matta Brysona ale investorov oznámenie Intelu neupokojilo. Zdôraznil, že podľa časovej osi, ktorú firma predstavila, bude trvať roky, než Intel doženie taiwanského rivala TSMC. Akcie Intelu od začiatku roka spevnili asi o deväť percent a v pondelok uzavreli na 54,31 dolárov. Od jari ale citeľne oslabili, v apríli vystúpili nad 68 dolárov.