Najväčší svetový producent ocele ArcelorMittal predáva svoje operácie v USA americkému konkurentovi Cleveland-Cliffs za 1,4 miliardy USD (1,2 miliardy eur). Cleveland-Cliffs zaplatí kombináciou vlastných akcií a hotovosťou. Vrátane prevzatia záväzkov týkajúcich sa dôchodkov a ďalších položiek predstavuje hodnota akvizície 3,3 miliardy USD, uviedol americký koncern.

Akcie oceliarskeho gigantu ArcelorMittal v pondelok po zverejnení správy vzrástli na parížskej burze cenných papierov o 7,04 percenta na 11,04 eura. V medziročnom porovnaní však bola ich hodnota nižšia o 29,4 percenta.

KK14 Rottweil - Na archívnej snímke z 12. decembra 2016 logo nemeckého koncernu Thyssenkrupp v nemeckom meste Rottweil. Nemecký koncern Thyssenkrupp dokončil predaj divízie výťahov TK Elevator investičným spoločnostiam za viac než 17 miliárd eur. Konglomerát tak získal dôležitú finančnú injekciu, zároveň však prišiel o najkvalitnejšie aktívum. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 12.12.2016, Baden-Württemberg, Rottweil: Das Logo von Thyssenkrupp steht vor einem 246 Meter hohen Testturm für Aufzüge. (Zur dpa-B
Neprehliadnite

Nemeckí strojári sú pod tlakom. Ich najväčší koncern zráža na kolená oceľ. U nás sa im darí

Koncern ArcelorMittal tvrdo zasiahol pokles dopytu po oceli v 2. štvrťroku 2020 v dôsledku blokád na zabránenie šírenia nového koronavírusu. Spoločnosť so sídlom v Luxemburgu vo vyhlásení uviedla, že Cleveland-Cliffs získa 100 percent v ArcelorMittal USA, pričom tretinu sumy zaplatí v hotovosti a dve tretiny akciami. Konkrétne, ArcelorMittal dostane 505 miliónov USD v hotovosti a zvyšné zhruba dve tretiny vo forme vlastného imania. Dohoda o akciách poskytne spoločnosti ArcelorMittal počiatočný podiel 16 percent v Cleveland-Cliffs, ktorý by mohlo stúpnuť na 25,5 percenta.

Dohoda predpokladá tiež, že Cleveland-Cliffs prevezme čisté záväzky spoločnosti ArcelorMittal USA za približne 500 miliónov USD a dôchodky a ďalšie záväzky v oblasti zamestnaneckých benefitov, ktoré Cleveland-Cliffs odhaduje na 1,5 miliardy USD. Tým sa celková hodnota transakcie zvýši o 2 miliardy USD na 3,4 miliardy USD. Vďaka tejto dohode sa Cleveland-Cliffs stane najväčším výrobcom plochej valcovanej ocele v Severnej Amerike s kombinovanými dodávkami zhruba vo výške 17 miliónov ton.