Spoločný podnik Aurora Nordic Cannabis plánuje pestovať až 120-tisíc kilogramov konope ročne a dodávať ho na dánsky, švédsky, nórsky, fínsky a islandský trh.

V niektorých krajinách bolo užívanie marihuany pre liečebné účely už legalizované, v Európe okrem spomínaných krajín napríklad v Belgicku, vo Veľkej Británii, Česku, Francúzsku, Chorvátsku, Taliansku, Nemecku, Holandsku, Rakúsku, Slovinsku alebo v Španielsku.

Najmä vďaka psychoaktívnej látke THC (tetrahydrocannabinol) má marihuana analgetické účinky, pomáha napríklad ľuďom s roztrúsenou sklerózou zmierňovať svalové napätie a stres a osobám s Tourettovým syndrómom znižuje viacero tikov. Uľavuje aj ľuďom po chemoterapii väčšou chuťou na jedlo a znížením pocitu nevoľnosti.

V Česku platí od apríla 2013 zákon, podľa ktorého môže lekár predpísať maximálne 30 gramov liečebného konope na mesiac na elektronický recept pacientovi s chorobami, ktoré sú vymenované vo vyhláške ministerstva zdravotníctva. Dovážať a pestovať liečebné konope môžu len firmy s licenciou. Inak možno pestovať len konope s obsahom THC nižším než 0,3 percenta (technické konope).