Podľa zistení amerického ministerstva energetiky je najpravdepodobnejšou príčinou vypuknutia pandémie covid-19 únik z laboratória. V tajnej spravodajskej správe poskytnutej Bielemu domu a kľúčovým členom Kongresu sa uvádza, že vírus sa pravdepodobne rozšíril v dôsledku nehody v čínskom laboratóriu. Informovali o tom The Wall Street Journal a agentúra Bloomberg.

Ministerstvo predtým nevydalo jednoznačné stanovisko o zdroji vírusu. Záver je podložený novými spravodajskými informáciami, ale aj tento úsudok bol vydaný s „nízkou istotou“. Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan povedal, že v komunite amerických spravodajských služieb existujú „rôzne názory“ na to, či vírus vznikol prirodzene alebo pochádza z laboratória. Správu Wall Street Journal „nemôže potvrdiť ani vyvrátiť“.

Prezident Joe Biden požiadal americké národné laboratóriá, aby participovali na hodnotení, uviedol J. Sullivan pre CNN. „Ak získame akékoľvek ďalšie poznatky alebo informácie, podelíme sa o ne s Kongresom a podelíme sa o ne s americkým ľudom,“ povedal. „Ale práve teraz neexistuje definitívna odpoveď, ktorá sa objavila od spravodajskej komunity na túto otázku.“

Čína už dlho odmieta akýkoľvek náznak, že vírus covid-19 pochádza z laboratória. Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning v pondelok na pravidelnom tlačovom brífingu v Pekingu povedala, že „sledovanie pôvodu covid-19 je vedecká záležitosť a nemala by sa spolitizovať“.

„Záver, že únik z laboratória je vysoko nepravdepodobný, je vedecky podložený. Dospela k nemu spoločná misia Číny a WHO,“ povedala. „Verne sa to odráža v ich správe, uznáva to svet a vedecká komunita.“

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Moderna oznámila pokles zisku, dôvodom je nízky predaj vakcín na ochorenie covid-19