Tím investigatívnych novinárov z denníka The Washington Post zhromažďoval niekoľko mesiacov informácie o udalostiach, ktoré predchádzali ruskej invázii na Ukrajinu, v snahe lepšie pochopiť, ako tento historický konflikt vznikol.

Novinári Greg Miller a Catherine Beltonová čerpali z množstva citlivých materiálov vrátane zachytenej komunikácie medzi ruskými spravodajskými agentmi, ako aj z podrobných rozhovorov s vysokými ukrajinskými, americkými a európskymi predstaviteľmi. Toto sa dozvedeli.

FSB, hlavná ruská bezpečnostná a spravodajská agentúra a nástupkyňa KGB, začala podľa správy denníka The Washington Post už v roku 2019 výrazne rozširovať svoju ukrajinskú jednotku. Toto odhalenie naznačuje, že ruský prezident Vladimir Putin mohol začať plánovať inváziu a „obsadenie" Ukrajiny už pred rokmi, uviedol pre Post bezpečnostný predstaviteľ v Kyjeve, ktorý sleduje činnosť FSB.

Ukrajina mala byť podriadená Kremľu a ruským záujmom

Podľa správy, ktorá podrobne opisuje aktivity a zlyhania ruskej spravodajskej služby v období pred vojnou, sa jednotka FSB do minulého leta rozrástla z 30 členov na približne 160 agentov. FSB ponúkala benefity, ktoré mali nalákať  dôstojníkov z iných zložiek. V ponuke bolo aj bezplatné bývanie v Moskve.

Útvar, Deviate riaditeľstvo Oddelenia operačných informácií, vedie Sergej Beseda, ktorý svoju kariéru začal v KGB, uviedol Post. Hlavným cieľom jednotky je zabezpečiť, aby bola Ukrajina podriadená Kremľu a ruským záujmom.

Sieť platených agentov na Ukrajine

Zo spisov, ktoré Post získal, vyplýva, že v období pred nevyprovokovanou inváziou Ruska koncom februára si agenti FSB „vypestovali“ rozsiahlu sieť platených agentov vo vnútri Ukrajiny, z ktorých sa niektorí pokúšali sabotovať obranu krajiny, hoci iní sa ukázali byť pre ruské ambície nepoužiteľní.

Špičkoví experti na Rusko opakovane zdôrazňovali, že Putin sa dlhodobo zaoberá Ukrajinou a verí, že patrí Rusku.

Vyjadrenie expertky na Rusko: Ukrajina poháňa Putina vpred a je ňou posadnutý

„Pokiaľ bude Putin v Kremli, Ukrajiny sa nevzdá," povedala ešte v apríli pre Business Insider Angela Stentová, ktorá v rokoch 1999 až 2001 pôsobila v Úrade pre politické plánovanie na ministerstve zahraničných vecí USA a v rokoch 2004 až 2006 ako národná spravodajská dôstojníčka pre Rusko a Euráziu v Národnej spravodajskej rade.

„Nevzdá sa svojho cieľa podriadiť si Ukrajinu" a „mať tam proruskú vládu," povedala.

„To je jeho cieľ. Samozrejme, že ho nedosiahol teraz a pravdepodobne ho nedosiahne ani v blízkej budúcnosti, ale nevzdá sa ho," zdôraznila Stentová.

Pokračovala, že zabezpečenie servilnosti Ukrajiny je niečo, čo Putina poháňa už roky a „je tým posadnutý".

Putin, bývalý dôstojník KGB, označil Ukrajincov a Rusov za „jeden národ". Nedávno sa tiež prirovnal k Petrovi Veľkému, keď obhajoval ruskú inváziu na Ukrajinu, čím ponúkol pohľad na svoje imperialistické ciele v bývalej sovietskej republike. Ruský líder ponúkol celý rad nepodložených zdôvodnení invázie vrátane obviňovania NATO - aliancie, ktorej Ukrajina nie je členom - a úplne nepodloženého tvrdenia, že v krajine vládnu nacisti.

Ďalšie dôležité správy

Ruský prezident Vladimir Putin
Neprehliadnite

Veľké odhalenie The Washington Post: Správy ruských špiónov obnažili, ako obalamutili Putina