Louvre je zatvorený od 13. marca, následkom čoho prišla táto inštitúcia o viac než 40 miliónov eur zo vstupného, uviedol riaditeľ Louvru Jean-Luc Martinez, ktorého v sobotu citovala tlačová agentúra AFP.

V roku 2018 navštívilo Louvre vyše desať miliónov ľudí, z ktorých takmer tri štvrtiny tvorili turisti.

„Prinajlepšom uvidíme 20 až 30 percent z množstva návštevníkov, ktorých sme privítali vlani v lete; maximálne 4 až 10-tisíc osôb denne,“ upozornil Martinez.

Návštevníci budú musieť mať tvárové rúška, k dispozícii nebudú žiadne šatne ani prevádzky na občerstvenie a verejnosť sa bude musieť v múzeu pohybovať po predpísaných trasách.

Pred obrazom Mony Lízy - jedným z najvyhľadávanejších artefaktov Louvru - budú v súlade s nevyhnutným spoločenským odstupom vyznačené jednotlivé pozície pre návštevníkov. Celkovo bude sprístupnených 70 percent z verejného priestoru múzea, čo predstavuje 45.000 štvorcových metrov.

Louvre počas tzv. lockdownu - obmedzenia pohybu obyvateľstva - zvýšil svoju virtuálnu prítomnosť, pričom na sociálnej sieti Instagram má teraz viac než štyri milióny followerov, čo je najviac spomedzi všetkých múzeí sveta.

Ilustračná foto/Turistka čakajúca na svoj odlet počas pandémie koronavírusu
Neprehliadnite

Turizmus v Európe zažije šok; o prácu môže prísť šesť miliónov ľudí. Ako chce pomôcť Únia?

Otvorili aj Eiffelovu vežu

Martinez plánuje vylepšiť služby múzea do nasledujúcich letných olympijských hier, ktoré sa budú konať v Paríži v roku 2024.

Po úspechu špeciálnej výstavy „Leonardo“, ktorá sa skončila vo februári, Louvre oznámil, že ďalšie dve výstavy, pôvodne naplánované na jar, sprístupní v jesennom období. Ide o expozíciu talianskeho sochárstva od Donatella po Michelangela a výstavu diel nemeckého renesančného maliara Albrechta Altdorfera.

Francúzska metropola 25. júna po troch mesiacoch opätovne sprístupnila aj Eiffelovu vežu. Išlo o jej najdlhšie uzatvorenie od druhej svetovej vojny.

Parížsky magistrát vyjadril v súvislosti s opätovným obnovovaním cestovného ruchu v meste tlmený optimizmus. Od zavedenia pandemických opatrení v marci totiž počet jeho návštevníkov klesol o približne 80 percent.