Analytici Národnej banky Slovenska v novej analýze porovnávajú dobiehanie Slovenska priemer EÚ a tiež aj rozdiely medzi regiónmi. Relatívna výkonnosť Slovenska mierne vzrástla na 78 percent priemeru EÚ,“ píšu analytici.

Pripravili tiež prehľadnú tabuľku, kde porovnávajú viacero ukazovateľov. Okrem HDP na hlavu aj relatívnu cenovú hladinu alebo relatívnu produktivitu.

Najmenší rozdiel je 400 eur. Regióny stále naháňajú Bratislavu, v platoch nestačia

Hlavné ukazovatele reálnej konvergencie, rok 2018 Zdroj: Zdroj: Eurostat, vlastné výpočty NBS

Zároveň upozorňujú, že v rebríčkoch konkurencieschopnosti sa prepadávame. „Slovensko naďalej stráca relatívnu pozíciu vo viacerých rebríčkoch kvality inštitúcií alebo podnikateľského prostredia, čo môže v dlhodobom horizonte obmedzovať rastový potenciál,“ dopĺňajú a konkretizujú, že zaostávame najmä vo vzdelávaní, kde sa prehlbujú rozdiely medzi jednotlivými sociálnymi skupinami.

V náš prospech hrá dobrá naviazanosť na globálne trhy, ktorá sa radí medzi najvyššie v Európe, podotýkajú. Slovensko je malá a otvorená ekonomika, ktorá veľa vyváža do zahraničia.

Pomalé dobiehanie

Analytici sa pozreli aj na rozdiely medzi slovenskými regiónmi. Tu, prirodzene, dominuje vo všetkých ukazovateľoch Bratislava a okolie.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa