Od nového roku je na Slovensku minimálna mzda 520 eur. Oproti minulému roku narástla o 40 eur, čiže o viac ako osem percent. Spomedzi krajín Únie sme sa umiestnili na pomyselnom ôsmom mieste. Ukazujú to výpočty európskej agentúry Eurofund, ktorá sa zaoberá pracovnými a sociálnymi podmienkami v Únii. Najviac minimálna mzda narástla v Litve (38,8 percenta), Španielsku (22 percent) a Grécku (takmer 11 percent).

Minimálna mzda
Infogram

V Grécku sa na zvyšovanie podujali prvýkrát po siedmich rokoch. Čísla ukazujú, že „minimálka“ vzrástla z minulého na tento rok takmer vo všetkých krajinách. Celkovo tak v Únii poberá minimálnu mzdu a menej približne sedem percent zamestnancov. Niektoré krajiny ako Cyprus či Taliansko o zavedení povinnej minimálnej mzdy diskutujú.

Aby sme si spravili o raste minimálnej mzdy lepší obraz, pozrime sa na jej zvyšovanie od roku 2015. Tu sú najväčší skokani: Rumunsko (102 percent), Litva (70 percent), Bulharsko (50 percent). Za toto obdobie narástla viac aj u susedov v Česku (36 percent) a Poľsku (31 percent). Na Slovensku narástla takmer o tretinu.

Kde najviac narástla minimálna mzda od roku 2015
Infogram

Zaujímavý je aj ukazovateľ, koľko z minimálnej mzdy príde reálne na účet. Pretože napríklad v Litve a Bulharsku „zhltnú“ dane a odvody až takmer

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa